wtorek, 28 maja 2019

Była kierownik sekretariatu sądu rejonowego tymczasowo aresztowana

Była kierownik sekretariatu sądu rejonowego tymczasowo aresztowana

Osiemdziesiąt zarzutów związanych z przekroczeniem uprawnień, porobieniem dokumentów i oszustwem na szkodę Skarbu Państwa usłyszała była kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące dokonywania nieuprawnionych wypłat z depozytów sądowych.

Wczoraj (27 maja 2019 roku), na polecenie prokuratora, została zatrzymana była kierownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie.

Usłyszała łącznie 80 zarzutów

Prokurator zarzucił jej popełnienie łączenie 80 czynów przekroczenia  uprawnień  i fałszowania dokumentów, oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, jak również  poświadczenia  nieprawdy.

W związku  z tym, że  podejrzana z procederu  uczyniła sobie stałe  źródło  dochodu grozi jej  nawet do 15 lat pozbawienia  wolności.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzaną prokurator podjął decyzję w przedmiocie skierowania do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora.

Ponad 270 tysięcy złotych wypłacone na podstawie podrobionych dokumentów

Jak ustalono w toku śledztwa, przestępczy proceder trwał od 2012 roku do września  2018 roku. W ramach 16 spraw prowadzonych w Wydziale I Cywilnym Sądu Rejonowego w Działdowie, dokonano wypłat pieniędzy pochodzących z egzekucji  nieruchomości na rzecz podmiotów nie będących stronami postępowań. Łączna  kwota dotychczas ujawnionych nieuprawnionych wypłat wynosi 271.013,56 złotych. Do wypłat posłużono się postanowieniami i zarządzeniami opatrzonymi podpisami sędziów i pracowników sekretariatu. Oryginałów tych dokumentów nie ujawniono w aktach spraw.

Wypłaty przekazywane na rachunki podejrzanej

Jak  wynika z zebranego  w sprawie materiału  dowodowego,  dokumenty te zostały podrobione przez kobietę pełniącą funkcję kierownika sekretariatu w Sądzie Rejonowym w Działdowie. Kobieta przekazywała je do księgowości, gdzie na ich podstawie dokonywano wypłat na wskazane rachunki bankowe. Ustalenia śledztwa wskazują, że rachunki te  należą do  kobiety. Do chwili obecnej ujawniono 8 takich  rachunków bankowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Weryfikowane są kolejne wypłaty pieniędzy   pochodzących z egzekucji nieruchomości oraz dotyczące zwrotu opłat od wpisów sądowych. Weryfikacji podlegają  również rachunki,  na jakie były one księgowane. Ustalono bowiem, że podejrzana mogła dysponować blisko 100 rachunkami  bankowymi.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-28
Data udostępnienia informacji: 2019-05-28
Liczba odsłon: 1 973