wtorek, 02 kwietnia 2019

Były funkcjonariusz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku został skazany za zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości

Były funkcjonariusz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego  w  Nisku został skazany za zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości

Wyrokiem z 1 kwietnia 2019 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie uznał oskarżonego Kazimierza P. – byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku, za winnego zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie oskarżył Kazimierza P. o popełnienie zbrodni polegających znęcaniu się fizycznie i psychicznie  w Rzeszowie w okresie od 1 maja 1946 roku do grudnia 1946 roku oraz w Nisku w okresie 16 września 1948 roku do 23 listopada 1948 roku, nad czterema przetrzymywanymi w areszcie działaczami niepodległościowymi, w ten sposób, że dokonywał o różnych porach, także w nocy, na przemian z innymi funkcjonariuszami, częstych, wielogodzinnych przesłuchań, wyzywał i znieważał słowami wulgarnymi i obraźliwymi oraz wielokrotnie bił.

Za ten czyn Sąd wymierzył oskarżonemu Kazimierzowi P. łączną karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 4 lat próby.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-02
Data udostępnienia informacji: 2019-04-02
Liczba odsłon: 844