piątek, 16 listopada 2018

Były funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu został skazany za zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciwko ludzkości

Były funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego  we Wrocławiu został skazany za zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciwko ludzkości

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2018 roku Sąd Rejonowy w Koninie uznał oskarżonego Stefana R. – byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu, za winnego zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie oskarżył Stefana R. o popełnienie zbrodni polegającej na bezprawnym pozbawieniu wolności, w okresie od 21 maja do 24 maja 1952 roku we Wrocławiu, członka organizacji niepodległościowej o nazwie „Orlęta” oraz dokonywaniu nieustannych przesłuchań zatrzymanego w areszcie, ponadto na grożeniu mu więzieniem oraz spowodowaniem zwolnienia z seminarium, w celu zmuszenia go do podpisania zobowiązania do współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego.

Za ten czyn Sąd wymierzył oskarżonemu Stefanowi R. karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-16
Data udostępnienia informacji: 2018-11-15
Liczba odsłon: 445