piątek, 19 października 2018

Członek zorganizowanej grupy przestępczej podejrzany o przywłaszczenie ponad 8 milionów złotych usłyszał prokuratorskie zarzuty

Członek zorganizowanej grupy przestępczej podejrzany o przywłaszczenie ponad 8 milionów złotych usłyszał prokuratorskie zarzuty

Dzisiaj (19 października 2018 roku) w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu został przesłuchany Grzegorz Ł., ostatni z podejrzanych w sprawie przywłaszczenia w lipcu 2015 roku w Swarzędzu ponad 8 milionów złotych, przewożonych przez firmę ochrony mienia na uzupełnienie zasobów jednego z banków.

W toku przesłuchania w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu Grzegorz Ł. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. 

Prokurator podejmie decyzję w przedmiocie ewentualnego wystąpienia do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 

Przeprowadzono procedurę ekstradycyjną

Prowadzone w tej sprawie postępowanie przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko 6 osobom. Sprawcy zostali już nieprawomocnie skazani. Ponieważ Grzegorz Ł. ukrywał się, jego sprawa została wyłączona do odrębnego postępowania i wszczęto poszukiwania Europejskim Nakazem Aresztowania.

Podejrzany został zatrzymany na terenie Ukrainy. W wyniku przeprowadzonej  procedury ekstradycyjnej został w dniu 10 października 2018 roku wydany stronie polskiej.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że na początku kwietnia 2015 roku podejrzany Krzysztof W. zatrudnił się pod fałszywym nazwiskiem w jednej z firm ochrony mienia, zajmującej się także przewożeniem pieniędzy na zlecenie banków. Wiceprezesem tejże firmy był właśnie Grzegorz Ł., który osobiście podejmował czynności związane z przyjęciem do pracy. Krzysztof W. przez kilka miesięcy wykonywał zadania pracownika ochrony mienia. 10 lipca 2015 roku pracował jako kierowca konwoju przewożącego gotówkę do bankomatów. Tego dnia, gdy dwaj konwojenci udali się do jednego z budynków odjechał bankowozem w umówione miejsce do lasu, gdzie oczekiwał na niego jeden ze współsprawców. Gotówkę przerzucili do innego pojazdu po czym zbiegli.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-19
Data udostępnienia informacji: 2018-10-19
Liczba odsłon: 608