środa, 17 października 2018

Członkowie grupy przestępczej handlującej Polakami na terenie Wielkiej Brytanii usłyszeli zarzuty

Członkowie grupy przestępczej handlującej Polakami na terenie Wielkiej Brytanii usłyszeli zarzuty

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie werbowali w Polsce i sprowadzali do Wielkiej Brytanii ludzi, którzy byli zmuszani do świadczenia pracy, za którą nie otrzymywali wynagrodzenia.

Ofiarami przestępstwa byli obywatele polscy rekrutowani w kraju pod pozorem dobrze płatnej pracy, którą sprawcy mieli im zapewnić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Tam jednak członkowie grupy przestępczej zabierali pokrzywdzonym dokumenty i zarobione pieniądze, pozostawiając im jedynie drobne kwoty.

Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani

Ustalenia poczynione w toku śledztwa i zgromadzony materiał dowodowy pozwoliły na zatrzymanie kolejnych czterech osób narodowości cygańskiej zamieszanych w przestępczy proceder. Zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn i dwie kobiety w wieku 22, 26, 28 i 31 lat. Na polecenie prokuratora zatrzymań dokonali 11 października 2018 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz handlu ludźmi (art. 189a par. 1 kodeksu karnego).

Na wniosek prokuratora 12 października 2018 roku Sąd zastosował w stosunku do wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wzorowa współpraca międzynarodowa

To nie jedyne zatrzymania i zarzuty w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu. Od 14 lutego 2018 roku w Areszcie Śledczym we Wrocławiu przebywa dwóch mężczyzn narodowości cygańskiej. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego) oraz handlu ludźmi (art. 189a par. 1 kodeksu karnego).

W toku śledztwa, w ramach międzynarodowej współpracy pod nazwą „JIT” – Joint Investigation Team, prokurator uzyskał i przeprowadził na terenie Wielkiej Brytanii wraz z funkcjonariuszami Policji szereg czynności dowodowych, w tym zeznania mieszkających tam obywateli Polski będących kolejnymi pokrzywdzonymi. Osoby te opowiedziały o nieludzkim traktowaniu ich przez sprawców i szeregu dramatach życiowych wynikających z przymuszania ich do określonej pracy.

Aktualnie w śledztwie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zarzuty usłyszało sześcioro podejrzanych. Kolejny z uczestników handlu ludźmi na terenie Wielkiej Brytanii został skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-17
Data udostępnienia informacji: 2018-10-16
Liczba odsłon: 504