poniedziałek, 14 stycznia 2019

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej paliwami staną przed sądem

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej paliwami staną przed sądem

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu oskarżonym w sprawie dotyczącej działania zorganizowanej grupy przestępczej handlującej paliwami w latach 2012 -2013.

Śledztwo prowadzone było przy współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ustalenia śledztwa 

W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, iż składająca się z czterech osób zorganizowana grupa przestępcza powołała co najmniej dwa podmioty gospodarcze, z których jeden zajmował się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towaru w postaci oleju napędowego w ramach Unii Europejskiej, natomiast drugi podmiot gospodarczy nabywał odprawiony olej napędowy od wewnątrzwspólnotowego nabywcy i sprzedawał go nabywcy finalnemu.

W związku z tym, że podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nabywa je z zerową stawka podatku od towarów i usług, a sprzedaje je na terytorium kraju ze stawką 23% powstaje po jego stronie zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej całej wartości tego podatku.

By uniknąć kontroli podatkowej sprawcy zarejestrowali podmioty gospodarcze na podstawione osoby jednocześnie pilnując by na koncie bankowym podmiotu nie występowały środki finansowe znacznej wysokości.

Podatek narażony na uszczuplenie w kwocie ponad 19 milionów złotych

Następnie oskarżeni przekazywali nieprawdziwe dane co do faktycznego obrotu firmy Urzędowi Skarbowemu. Działając w ten sposób narazili w okresie od października 2012 roku do sierpnia 2013 roku Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 19.293.755 złotych.

Jednej z oskarżonych osób zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, trzem innym udział w tej grupie.

Środki zapobiegawcze 

W stosunku do oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, poręczenia majątkowego jak również dokonano zabezpieczenia majątkowego.

Za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-14
Data udostępnienia informacji: 2019-01-13
Liczba odsłon: 722