wtorek, 29 stycznia 2019

Dokonywały kradzieży podając się za pracownice urzędu gminy, teraz odpowiedzą przed sądem

Dokonywały kradzieży podając się za pracownice urzędu gminy, teraz odpowiedzą przed sądem

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko trzem kobietom w wieku 24, 47 i 50 lat o dokonanie wielokrotnych kradzieży na terenie Gdańska. Dwie z nich odpowiedzą również za dokonanie rozboju.

Ustalenia śledztwa

W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalono, że w okresie od listopada 2017 roku do lipca 2018 roku na terenie Gdańska kobiety dokonywały kradzieży pieniędzy oraz przedmiotów wartościowych  w postaci perfum, zegarków i biżuterii w mieszkaniach osób pokrzywdzonych.

Oskarżone wchodziły do mieszkań pokrzywdzonych podając się za pracownice urzędu gminy, opieki społecznej, wodociągów, bądź pod innym pretekstem. Działały we dwie lub trzy. Jedna z kobiet  rozmawiała z pokrzywdzonymi odwracając ich uwagę, a w tym czasie kolejna dokonywała kradzieży. W jednym przypadku doszło do użycia przemocy wobec pokrzywdzonej, w celu  uniemożliwienia skutecznej obrony i zawiadomienia Policji.

Wartość skradzionego mienia przekracza 30 tysięcy złotych

Działając w ten sposób kobiety dokonały kradzieży pieniędzy w kwotach od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz mienia wartości kilku tysięcy złotych na szkodę siedmiu pokrzywdzonych. Łączna wartość utraconego przez pokrzywdzonych mienia  przekracza  kwotę 30 tysięcy złotych.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania przygotowawczego podejrzane nie przyznały się do popełnienia zarzuconych im czynów oraz odmówiły złożenia wyjaśnień.

Wobec wszystkich kobiet stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.  Aktualnie  w areszcie przebywa jedna z oskarżonych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-29
Data udostępnienia informacji: 2019-01-29
Liczba odsłon: 582