czwartek, 07 lutego 2019

Dożywocie dla sprawców zbrodni nad Jeziorem Wiecanowskim

Dożywocie dla sprawców zbrodni nad Jeziorem Wiecanowskim

Wczoraj (6 lutego 2019 roku) przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy zakończył się proces dotyczący zabójstwa dwóch młodych kobiet, do którego doszło 4 sierpnia 2016 roku w miejscowości Chałupska, w okolicach Jeziora Wiecanowskiego.

Sąd uznał winę oskarżonych wymierzając im kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz orzekł środki kompensacyjne o charakterze majątkowym.

Czynności śledztwa 

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy w lipcu 2017 roku, po przeprowadzeniu skrupulatnego śledztwa.

W toku postępowania przesłuchano kilkudziesięciu świadków, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczono materiał biologiczny i uzyskano szereg opinii z dziedziny medycyny sądowej, identyfikacji genetycznej oraz psychiatrii sądowej. Wykonano także eksperyment procesowy i przeanalizowano połączenia telefoniczne m.in. pomiędzy sprawcami i pokrzywdzonymi, a także ślady logowań używanych przez nich aparatów telefonicznych w okresie poprzedzającym zdarzenie.

Przebieg zdarzenia

W toku śledztwa ustalono, że w nocy z 3 na 4 sierpnia 2016 roku miało miejsce spotkanie towarzyskie w gronie znajomych. Początkowo  przebiegało ono spokojnie.  W trakcie tego spotkania pokrzywdzone zostały zawiezione nad jezioro. Tam sprawcy doprowadzili je do stanu bezbronności zadając ciosy powodujące m.in. zasinienia na twarzy, a następnie wrzucili do wody, doprowadzając do ich śmierci przez uduszenie w wyniku utonięcia.

Zarzuty zabójstwa 

Przeprowadzone w sprawie czynności doprowadziły do ustalenia sprawców tej zbrodni tj. Macieja K. i Sławomira G. Mężczyźni stanęli pod zarzutem zabójstwa kobiet tj. przestępstwa z art. 148 § 1 kodeksu karnego, polegającego na tym, że działając wspólnie i w porozumieniu, w zamiarze pozbawienia życia pokrzywdzonych, doprowadzili obie kobiety do stanu bezbronności stosując przemoc, a następnie wrzucili je do jeziora, doprowadzając do śmierci przez uduszenie w wyniku utonięcia.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżeni nadal przebywają w areszcie tymczasowym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-07
Data udostępnienia informacji: 2019-02-06
Liczba odsłon: 477