piątek, 29 grudnia 2017

Kolejne zarzuty dla członków grupy przestępczej dokonującej oszustw w związku z pośrednictwem kredytowym

Kolejne zarzuty dla członków grupy przestępczej dokonującej oszustw w związku z pośrednictwem kredytowym

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuścili się oszustw na szkodę tysięcy osób fizycznych i instytucji bankowych. Dopuścili się oni także licznych przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Działania członków grupy przestępczej i osób współdziałających z nimi polegały między innymi na oszustwach związanych z pośrednictwem kredytowym. Sprawcy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem tysięcy osób pokrzywdzonych pozostających w trudnej sytuacji finansowej.

Podejrzani przyznali się do popełnienia przestępstw

W toku tego śledztwa w dniach 19 – 20 grudnia 2017 roku w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu wykonano czynności procesowe z udziałem trzech kolejnych osób podejrzanych: Anną S., Marcinem L. oraz Bartoszem D. Osobom tym ogłoszono postanowienia o przedstawieniu zarzutów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), oszustw znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz oszustw kredytowych (art. 297 par. 1 kodeksu karnego).

Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Złożyli obszerne wyjaśnienia, w których podali mechanizmy przestępczego działania firm finansowych powiązanych z Europejską Grupą Finansową  Council S.A.

Mając na uwadze postawę zaprezentowaną przez podejrzanych oraz treść ich wyjaśnień, prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Klienci i banki byli wprowadzani w błąd

W śledztwie ustalono, że podejrzani pracowali w oddziałach firm finansowych powiązanych z Europejską Grupą Finansową  Council S.A. na stanowiskach doradcy klienta, a następnie w Dziale Wsparcia i Dziale Ekspertów – działach firmy, w których pracowali najlepsi sprzedawcy i zajmowali się obsługą tzw. klientów trudnych czyli takich, którzy mieli obiekcje co do zasad działalności firmy i proponowanych przez nią usług. Podejrzani zajmowali się bezpośrednio sprzedażą, czyli pośredniczeniem pomiędzy klientami – pokrzywdzonymi a bankami w zawieraniu umów kredytowych. Zajmowali się oni zatem sprzedażą kredytów.

Zadaniem sprzedawców było przekonanie klienta do wzięcia kredytu w jak najwyższej wysokości. Jeśli nie było to możliwe w jednym banku, z uwagi na niską zdolność kredytową pokrzywdzonego, to sprzedawcy oferowali klientom kredyty w kilku bankach naraz.

Od każdego „sprzedanego” kredytu firma pobierała prowizję zwaną również opłatą OPR w bardzo dużej wysokości – w graniach od 10 do 20 proc. wartości kredytu brutto. Prowizja ta wpływała na wysokość pensji pracowników firm – sprzedawców oraz ich przełożonych. Wpływała ona również na zyski uzyskiwane przez kierownictwo zorganizowanej grupy przestępczej.

Swoimi działaniami podejrzani wprowadzali pokrzywdzonych – klientów jak i banki – w błąd, co do rzeczywistej roli jaką pełnił kredytobiorca – tzw. kredyt partner, opiekun kredytu czy też osoba wspierająca/wspomagająca w zawieranej umowie kredytowej, co do wysokości zaciągniętego zobowiązania, wysokości miesięcznej raty, czasu kredytowania i ilości zawieranych umów kredytowych z różnymi bankami.

Zarzuty usłyszały już  32 osoby

W śledztwie ustalono, że założycielem grupy był Marek K. Do jej ścisłego kierownictwa należeli Katarzyna K. i Kamil B. Wrocławscy prokuratorzy przedstawili im zarzuty dotyczące m.in. doprowadzenia szeregu osób fizycznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 11 milionów 16 tysięcy złotych. Ponad 1 milion 540 tysięcy złotych z tej kwoty, to opłaty wnoszone na rzecz WAGA Edyta Godula, Enterpise Investment Zarządzanie Ryzykiem, Council Sp. z o.o., Kancelaria Prawna PROCULUS Sp. z o.o., oraz E.F.G. COUNCIL S.A. Podejrzanym zarzucono również doprowadzenie banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 5 milionów 403 tysiące złotych. Są oni również podejrzani o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób fizycznych w kwocie nie mniejszej niż 1 milion 112 tysięcy złotych oraz banków w kwocie nie mniejszej niż 754 tysiące złotych. Prokuratorzy zarzucają im ponadto tzw. pranie brudnych pieniędzy w łącznej kwocie nie mniejszej niż 79 milionów 475 tysięcy złotych i nie większej niż 240 milionów złotych.

W sprawie tej nadal trwają liczne i intensywne czynności procesowe oraz operacyjne na terenie całego kraju. Do chwili obecnej zarzuty ogłoszono już 32 osobom, a do śledztwa dołączonych zostało około 500 spraw z terenu całej Polski.

O sprawie pisaliśmy również 23 października 2017 roku.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2017-12-29
Data udostępnienia informacji: 2017-12-29
Liczba odsłon: 2 313

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj