piątek, 14 września 2018

Kolejne zarzuty dla podejrzanego lekarza chirurga – onkologa

Kolejne zarzuty  dla podejrzanego lekarza chirurga – onkologa

W sprawie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzonej przeciwko Markowi Ł., podejrzanemu o popełnienie przestępstw przeciwko wolności seksualnej na szkodę pacjentek, podejrzanemu przedstawiono kolejne zarzuty.

Pokrzywdzonych zostało 88 pacjentek

Decyzja ta jest  efektem  uzupełnionego  materiału dowodowego, w tym  zeznań kolejnych pacjentek składanych przed Sądem w obecności biegłego psychologa oraz uzyskanej opinii biegłego dotyczącej oceny metodologii badań wykonywanych przez lekarza.

Podejrzanemu łącznie zarzucono popełnienie 122 czynów przeciwko wolności seksualnej na szkodę 88 pokrzywdzonych pacjentek.

Dziewięć czynów dotyczy doprowadzenia pokrzywdzonych podstępem do  obcowania płciowego (art. 197 par. 1 kodeksu karnego). Natomiast pozostałe  czyny dotyczą doprowadzenie pokrzywdzonych podstępem, w tym jednej małoletniej poniżej 15. roku życia,  do poddania się innej czynności seksualnej  (art. 197 par. 2 kodeksu karnego).

Do wszystkich zarzuconych podejrzanemu czynów dochodziło podczas przeprowadzanych  badań onkologicznych i innych w latach 2005 – 2017.

Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone  6 września 2018 roku.

Grożą surowe kary pozbawienia wolności

Przestępstwo doprowadzenia innej osoby do poddania się czynności seksualnej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Natomiast przestępstwo doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej zagrożone jest karą  do 8 lat pozbawienia  wolności, a  w przypadku takiego czynu na szkodę  małoletniej pokrzywdzonej poniżej 15. roku życia – do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-14
Data udostępnienia informacji: 2018-09-14
Liczba odsłon: 475