wtorek, 05 lutego 2019

Kolejne zatrzymania i areszt za wyłudzenie podatku VAT

Kolejne zatrzymania i areszt za wyłudzenie podatku VAT

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Jarosławiu, wystawiania „pustych” faktur oraz wyłudzenia podatku VAT.

W toku prowadzonego postępowania na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne 5 osób, które wykorzystując „puste” faktury wyłudzały podatek VAT.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie prokurator wykonał z ich udziałem czynności procesowe.

Czworo z podejrzanych usłyszało zarzut wyłudzenia podatku VAT, zaś jedna osoba jest podejrzana o powoływanie się na wpływy w spółce Skarbu Państwa.

Wszystkim podejrzanym za popełnienie zarzuconych przestępstw grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Po ogłoszeniu zarzutów i przesłuchaniu wszystkich zatrzymanych prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych. Wniosek został uwzględniony przez sąd, który podzielił stanowisko prokuratora i zastosował areszt na okres 3 miesięcy.

W stosunku do pozostałych czworga podejrzanych, uwzględniając ich podrzędną rolę w przestępczym procederze, prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego w kwotach od 8 do 20 tysięcy złotych.

„Puste” faktury o wartości ponad pół miliona złotych 

Zatrzymani to przedsiębiorcy z terenu województwa podkarpackiego, którzy w latach 2017-2018 przyjęli do swoich firm kilkadziesiąt „pustych” faktur VAT o łącznej wartości ponad pół miliona złotych. Wykorzystując faktury dokumentujące różne fikcyjne usługi wyłudzili ze Skarbu Państwa ponad 100 tysięcy zwrotu podatku VAT.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-05
Data udostępnienia informacji: 2019-02-04
Liczba odsłon: 904