poniedziałek, 21 stycznia 2019

Kolejne zatrzymania w związku z wyłudzeniem dotacji z ARiMR

Kolejne zatrzymania w związku z wyłudzeniem dotacji z ARiMR

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi wspólnie z policjantami z warszawskiego CBŚP postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem dotacji z krajowych środków budżetowych, a także funduszy Unii Europejskiej.

Zatrzymano 12 osób i przeszukano kilkanaście lokali

Na początku ubiegłego tygodnia, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, zwalczający zorganizowaną przestępczość o charakterze ekonomicznym, przeprowadzili działania, w wyniku których zatrzymali osoby podejrzane o wyłudzenie środków finansowych, wypłacanych w formie dotacji, z polskiego budżetu, a także z budżetu Unii Europejskiej poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Działania przeprowadzono na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego. W ich wyniku zatrzymano 12 osób. Ponadto funkcjonariusze przeszukali kilkanaście lokali zajmowanych m.in. przez osoby zatrzymane.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie prokurator przedstawił sześciu osobom zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ogłosił im również zarzuty dokonania oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, którego mieli się dopuścić  wraz z pozostałymi podejrzanymi oraz przedłożenia nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, w celu wyłudzenia nienależnych środków finansowych. Zarzuty dotyczyły także poświadczenia nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne.

Środki zapobiegawcze 

Prokurator złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, które wobec jednego z podejrzanych wyniosło 400.000 złotych.

Ustalenia śledztwa 

Jak wynika z dokonanych w toku śledztwa ustaleń, osoby podejrzane zawyżały koszty inwestycji, a następnie występowały do ARiMR, przedstawiając nierzetelną dokumentację o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji. W ten sposób dokonali szeregu oszustw na szkodę polskiego budżetu a także budżetu UE.

Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 10 lat oraz karą grzywny. Podejrzanym grozi także przepadek przedmiotów i korzyści, pochodzących z przestępstw lub ich równowartości.

Sprawa ma nadal charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-21
Data udostępnienia informacji: 2019-01-21
Liczba odsłon: 1 904