piątek, 23 listopada 2018

Kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej dopalaczami zatrzymani

Kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej dopalaczami zatrzymani

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Białymstoku prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się sprzedawaniem substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy oraz praniem brudnych pieniędzy.

Policjanci CBŚP zatrzymali następne sześć osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych są również osoby podejrzane o przerobienie sklepów w tzw. „bunkry”. Podczas akcji zabezpieczono także dopalacze. Działania są kontynuacją czerwcowej akcji, podczas której zlikwidowano ostatnie działające na terenie kraju stacjonarne sklepy ze śmiercionośnymi substancjami, jakimi są dopalacze.

Przystosowywali lokale do sprzedaży dopalaczy

Sklepy, w których sprzedawane były substancje funkcjonowały na terenie całego kraju, w tym w Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szczecinie i Tychach. Początkiem listopada 2018 roku w okolicach Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymano 2 osoby, które w sklepach stacjonarnych, gdzie prowadzona była sprzedaż tzw. dopalaczy, dokonywały prac remontowo-budowlanych oraz serwisowych mających na celu uniemożliwienie funkcjonariuszom Policji i innych służb sprawnego wejścia do sklepu oraz specjalistyczne przystosowanie lokali do wprowadzania do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia, w tym niszczenia dowodów przestępstwa.

Sklepy wyposażone w specjalne zabezpieczenia i przeszkody

W wyniku podjętych czynności procesowych ustalono, że stacjonarne punkty sprzedaży położone na terytorium całego kraju, zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenia i przeszkody, które w konsekwencji, prowadziły do konieczności użycia przez Policję ciężkiego, specjalistycznego sprzętu w postaci: taranów, pił mechanicznych, podnośników hydraulicznych/pneumatycznych, łomów, czy ciężkich młotów, aby dostać się do wnętrza lokalu. Z ustaleń śledztwa wynika, że sprzedawcy w przypadku działań Policji mieli za zadanie spalić „dopalacze” oraz inne dowody w specjalnie przygotowanym do tego celu piecu, natomiast wspomniane zabezpieczenia, miały na celu zapewnienie czasu pozwalającego na spalenie dowodów w niniejszej sprawie.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz pomocnictwa do wprowadzanie do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy (art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 165 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. ) Po czynnościach związanych z ogłoszeniem zarzutu prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego w kwotach po 5 000 zł, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Kolejne 4 osoby zatrzymane 

Przeprowadzenie dalszych intensywnych czynności śledczych pozwoliło policjantom z CBŚP i KMP w Chorzowie na zatrzymanie 21 listopada 2018 roku kolejnych, zaangażowanych w przestępczy proceder 4 osób przebywających na terenie Bytomia i Chorzowa. W trakcie przeszukania miejsca pobytu jednego z podejrzanych ujawniono kilka porcji nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy oraz środek odurzający w postaci marihuany. 

Mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie przedstawione będą im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz wprowadzania do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy (art. 165 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.). Za popełnienie tych przestępstw podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Po zakończeniu czynności z podejrzanymi prokurator podejmie decyzję co do stosowania środków zapobiegawczych.

Łącznie zarzuty usłyszało 21 osób

W toku śledztwa do tej pory zarzuty przedstawiono łącznie 21 osobom, z czego wobec 4 stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-23
Data udostępnienia informacji: 2018-11-23
Liczba odsłon: 389