piątek, 26 października 2018

Kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i podrabianiem markowej włoskiej kawy usłyszeli zarzuty

Kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i podrabianiem markowej włoskiej kawy usłyszeli zarzuty

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami częstochowskiego CBŚP śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się produkcją i podrabianiem markowej włoskiej kawy.

W połowie października 2018 roku przeprowadzono kolejną realizację w tej sprawie. W wyniku podjętych czynności zatrzymano 2 osoby, które usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.  

Ustalenia śledztwa 

Jak wynika z ustaleń śledztwa grupa działała co najmniej od stycznia 2016 roku do lutego 2017 roku. Policjanci CBŚP realizując czynności w tym śledztwie, w lutym 2017 roku, w miejscowości położonej w powiecie częstochowskim, dokonali przeszukania kilku pomieszczeń biurowych i magazynowych. 

Zabezpieczono 24 tony podrobionej kawy o wartości ponad 1,8 miliona złotych

W efekcie podjętych czynności zlikwidowano nielegalnie funkcjonującą fabrykę, w której podrabiano markową włoską kawę. W magazynach zabezpieczono 60 palet z kawą o łącznej wadze niemal 24 ton, a także kompletną linię służącą do jej produkcji. Ujawniono również podrobione etykiety z logo znanego na rynku producenta kawy, terminem jej produkcji i przydatności do spożycia, a także dokumentację dotyczącą obrotu kawą. Łączna wartość zabezpieczonego towaru została oszacowana na co najmniej 1.850.000  złotych.

11 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej 

Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało już 11 osób. Dotyczą one udziału w grupie przestępczej (art. 258 § 1 i 3 kodeksu karnego) oraz naruszenia prawa do znaku towarowego (art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej). Ponadto jeden z podejrzanych usłyszał zarzut kierowania tą grupą. 

Zastosowane środki zapobiegawcze 

W stosunku do jednego z podejrzanych, Sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób prokurator zdecydował się zastosować wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru i poręczeń majątkowych w wysokości od 20 000 do 50 000 złotych.                

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-26
Data udostępnienia informacji: 2018-10-26
Liczba odsłon: 722