wtorek, 11 czerwca 2019

Kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. oszustw „na wnuczka” i na „policjanta”.

Kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. oszustw „na wnuczka” i na „policjanta”.

Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej tzw. oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”. W sprawie tej oskarżono 11 osób, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, paserstwo oraz „pranie brudnych pieniędzy”.

Struktura zorganizowanej grupy przestępczej

W toku postępowania prokurator Prokuratury Rejonowej Poznań – Stare Miasto w Poznaniu ustalił, iż w okresie od grudnia 2016 roku do marca 2018r. sprawcy dzwonili do losowo wybranych osób podając się za policjanta, członka rodziny lub pracownika banku. Podczas rozmowy zwracali się o pomoc finansową dla najbliższych, którzy rzekomo mieli spowodować wypadek drogowy albo mieli problemy finansowe, które muszą być natychmiast rozwiązane. Gdy osoba pokrzywdzona wyraziła zgodę na przekazanie gotówki, pojawiał się w ich miejscu zamieszkania kurier, który odbierał pieniądze. Sprawcy działali w różnych konfiguracjach w ramach doskonale zorganizowanej grupy w której każdy z nich miał ściśle określone zadania. Jeden wykonywał telefon, inny odbierał pieniądze od pokrzywdzonych, które następnie przekazywał kolejnej osobie.

Działając w ten sposób udało im się oszukać 45 pokrzywdzonych, którzy stracili w sumie prawie milion złotych. Z popełniania przestępstw oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-11
Data udostępnienia informacji: 2019-06-11
Liczba odsłon: 465