poniedziałek, 15 października 2018

Mężczyźni, którzy prowadzili trzy plantacje marihuany, usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Mężczyźni, którzy prowadzili trzy plantacje marihuany, usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Prokuratura Rejonowa Częstochowa - Południe w Częstochowie oraz Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadzą postępowania dotyczące dwóch plantacji konopi innych niż włókniste. Rosło na nich ponad 1200 krzewów konopi. Na skutek przeprowadzonych działań zabezpieczono dodatkowo ponad 90 kilogramów marihuany.

Zatrzymanych zostało trzech mężczyzn, którzy usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

W hali był profesjonalny sprzęt służący do uprawy roślin

W toku postępowania prowadzonego przez Prokuratura Rejonowa Częstochowa – Południe w Częstochowie policjanci z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu ustalili, że w jednej z hal magazynowych na terenie województwa śląskiego funkcjonowała plantacja konopi innych niż włókniste. Oficjalnie w tym miejscu swoją działalność miała prowadzić zagraniczna firma zajmująca się internetowym wydobywaniem kryptowalut tzw. „Koparkami Kryptowalut”. Pod legendą konieczności stworzenia specjalistycznych pomieszczeń dla prawidłowego funkcjonowania komputerowych zestawów obliczeniowych w hali zbudowano ocieplone, wygłuszone boksy wyposażone w najwyższej klasy rozdzielnie elektryczne oraz systemy chłodzenia, nawiewów i wentylacji.

W specjalnie przygotowanych boksach rosło 1120 krzewów konopi w końcowej fazie wzrostu. Z zabezpieczonych krzewów można było wytworzyć niemal 25 tysięcy działek marihuany Zabezpieczono także profesjonalny sprzęt służący do uprawy roślin o szacunkowej wartości prawie 200 tysięcy złotych.

Zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 30 lat, którzy zamieszani byli w przestępczy proceder. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Rejonowej Częstochowa – Południe w Częstochowie prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one nielegalnej uprawy znacznych ilości konopi innych niż włókniste.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec obu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Plantacja marihuany znajdowała się na zalesionym terenie

Natomiast w toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Opolu policjanci z Zarządu w Opolu CBŚP zlikwidowali plantację znajdującą się na zalesionym terenie w powiecie głubczyckim. Na działce rosło  prawie 90 krzewów konopi dochodzących do około 3 metrów wysokości. Zabezpieczono także ponad 82 kilogramy podsuszonej i przygotowanej do transportu marihuany.

Zatrzymany został 28-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Mężczyzna przyszedł z nożycami, workami i innymi akcesoriami, aby ściąć pozostałe rosnące konopie. W miejscu zamieszkania zatrzymanego, na strychu, ujawniono i zabezpieczono poporcjowaną w woreczki strunowe i przygotowaną do sprzedaży marihuanę oraz suszone i przetwarzane krzaki konopi.

Łącznie w trakcie wykonywanych czynności podczas likwidacji plantacji oraz na strychu zabezpieczobo ponad 90 kilogramów marihuany oraz rosnące jeszcze na plantacji krzewy konopi.

Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Opolu, gdzie prokurator przedstawił mu zarzuty. Dotyczą one prowadzenia plantacji konopi oraz wytworzenia w celu wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających w postaci marihuany.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Konopie rosły w pomieszczeniu gospodarczym

Ponadto w minionym tygodniu wspólne działania przeprowadzili także policjanci CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim z Wydziału w Zielonej Górze z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Tuplicach i policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Zlikwidowano wówczas plantację konopi, która znajdowała się w pomieszczeniu gospodarczym na terenie powiatu zielonogórskiego.

Na plantacji tej, w przygotowanym w specjalistyczny sprzęt pomieszczeniu, rosło 188 krzewów konopi. Na terenie wynajętej posesji zatrzymano mężczyznę podejrzanego o nielegalną uprawę. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie, na wniosek której Sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-15
Data udostępnienia informacji: 2018-10-15
Liczba odsłon: 700