wtorek, 04 grudnia 2018

Odpowie przed sądem za zabójstwo 2 osób i usiłowanie zabójstwa 3 kolejnych

Odpowie przed sądem za zabójstwo 2 osób i usiłowanie zabójstwa 3 kolejnych

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim zakończył skierowaniem do Sądu Okręgowego w Kaliszu śledztwo przeciwko 22 - letniemu mieszkańcowi Jarocina podejrzanemu o dopuszczenie się w dniu 15 marca 2018 roku w Cerekwicy Starej zabójstwa dwóch osób przy użyciu noży i bagnetów i usiłowania zabójstwa 3 kolejnych, w tym nienarodzonego dziecka oraz spowodowanie obrażeń ciała w postaci ran ciętych ręki u kolejnej pokrzywdzonej.

Ustalenia śledztwa

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy ustalono, że mężczyzna w okresie poprzedzającym zabójstwo, co najmniej od grudnia 2017 roku za pośrednictwem sieci Internet zakupił kilkanaście noży oraz 2 bagnety, a także kominiarkę z nadrukiem czaszki, które to przedmioty zostały przez niego użyte w dniu zdarzenia.

Jak ustalił prokurator, mężczyzna przyjechał do Cerekwicy Starej swoim prywatnym pojazdem około godziny 1.40 w nocy i znając rozkład pomieszczeń, dostał się niezamkniętym tylnym wejściem do jego wnętrza, gdzie w jednym z pomieszczeń na parterze budynku przy użyciu posiadanych noży zaatakował śpiącego 59 – letniego pokrzywdzonego zadając mu kilkanaście uderzeń w okolice głowy, szyi i klatki piersiowej, w wyniku czego doprowadził do jego zgonu.

Po wyjściu z pokoju podejrzany przy użyciu noży zaatakował dwie zaalarmowane hałasem kobiety. Usiłował obu zadać uderzenia nożem, a następnie gdy młodszej z pokrzywdzonych udało się uciec, udał się za pokrzywdzoną w wieku 59 lat w okolice schodów prowadzących na piętro budynku, gdzie dogonił ją i zadał jej przy użyciu noża i bagnetu kilka uderzeń skutkujących powstaniem ciężkich obrażeń ciała i w efekcie jej  zgonem.

Eksperyment procesowy

Jak ustalono w ramach przeprowadzonego w toku postępowania eksperymentu procesowego po wejściu na piętro budynku podejrzany przy użyciu noża zaatakował kolejne  dwie osoby, przy czym w kierunku próbującego się ukryć pokrzywdzonego rzucił  jednym z posiadanych przy sobie noży, a drugiej pokrzywdzonej zadał cios nożem w tułów.

Napastnik następnie wybił szybę w drzwiach i dostał się do pokoju zajmowanego przez pokrzywdzoną będącą w dziewiątym miesiącu ciąży, zaczął zadawać jej uderzenia posiadanymi nożami, w tym również w okolice brzucha, co skutkowało poważnymi obrażeniami płodu zagrażającemu jego życiu lub zdrowiu.

Niezwłocznie po zdarzeniu podejrzany odjechał prywatnym pojazdem do swojego miejsca zamieszkania, gdzie został o godzinie 3.20 zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.

Przeprowadzane badania fizykochemiczne próbek krwi pobranych po zatrzymaniu wykazały u podejrzanego 0,14 mg /l alkoholu, nie stwierdzono nich śladów substancji psychoaktywnych.

Usłyszał 6 zarzutów

Prokurator przedstawił 22 – latkowi łącznie 6 zarzutów, w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym uzyskane w toku prowadzonego postępowania opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej, przesłuchania świadków, analizę zawartości komputera podejrzanego, a także badania daktyloskopijne oraz DNA zabezpieczonych noży i bagnetów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia oraz w miejscu zamieszkania podejrzanego, a także opinię sądowo-psychiatryczną.

5 z nich dotyczy zabójstwa i usiłowania zabójstwa w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, związanej z niechęcią przyjęcia na siebie roli ojca i wynikających z tego obowiązków. Oskarżonemu zarzucono również spowodowanie obrażeń ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała i rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni.

Zarzucone mu przestępstwa zagrożone są karą od 12 lat pozbawienia wolności, karą 25 lat pozbawienia wolności lub karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Przesłuchany przez prokuratora w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się częściowo do przedstawionych mu zarzutów, a następnie skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Tymczasowe aresztowanie

Jak wynika z opinii sądowo-psychiatrycznej, 22 – latek miał w chwili czynu zachowaną zdolność pokierowania swoim postępowaniem i może brać udział w toczącym się postępowaniu.

Wobec podejrzanego, na wniosek prokuratora, od chwili zatrzymania stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-04
Data udostępnienia informacji: 2018-12-04
Liczba odsłon: 2 817