wtorek, 30 października 2018

Odpowie przed sądem za zabójstwo sprzed 20 lat

Odpowie przed sądem za zabójstwo sprzed 20 lat

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko Danielowi M. (lat 43) w związku z zabójstwem żony Angeliki J., a także w związku z wyłudzeniem alimentów na rzecz swojej małoletniej córki.

Ustalenia śledztwa

Według ustaleń śledztwa, do zabójstwa Angeliki J. doszło 2 października 1998 roku  Debrznie, w mieszkaniu zajmowanym przez oskarżonego oraz przez jego żonę.  Daniel M., po powrocie z pracy do domu, w godzinach popołudniowych, najprawdopodobniej udusił swoją żonę wcześniej przygotowanym kablem elektrycznym. Następnie zwłoki umieścił w torbie podróżnej, którą zakopał w pomieszczeniach piwnicznych zamieszkiwanego budynku w miejscu, w którym znajdowały się pozostałości średniowiecznej studni. Na miejsce ukrycia zwłok wylał posadzkę, a podłogę w  całej piwnicy wyłożył cegłami.

Daniel M. po zabójstwie Angeliki J. informował swoich znajomych o tym, że  żona go porzuciła i najpierw wyjechała do rodziny do Piły, a potem do Niemiec. Następnie twierdził, że kobieta zaginęła.

Wystąpił z pozwem o rozwód i zasądzenie alimentów

Z ustaleń śledztwa wynika także, iż Daniel M. po zgłoszeniu zaginięcia swojej żony, już 19 października 1998 roku wystąpił do Sądu z pozwem o rozwód z jednoczesnym wnioskiem o zasądzenie alimentów od Angeliki J. na rzecz ich małoletniej córki. Daniel M. wprowadził sąd w błąd wskazując, że żona porzuciła rodzinę.

Daniel J., na podstawie kolejnych decyzji sądu, pobierał na rzecz swojej córki alimenty w kwotach od 100 do 300 złotych miesięcznie.

W związku z powyższym Daniel M. doprowadził Fundusz Alimentacyjny ZUS Oddział w Słupsku do niesłusznej wypłaty do jego rąk  alimentów w łącznej kwocie 14 805 złotych.

Zwłoki odnalezione po 19 latach

Szczątki Angeliki J. ujawniono po blisko 19 latach od dnia jej zabójstwa, w wyniku ponownego przeszukania miejsca zamieszkania oskarżonego. Podjęte czynności procesowe zostały poprzedzone wnikliwą analizą zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego przez funkcjonariuszy tzw. „Archiwum X” Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw oraz konsekwentnie odmiał złożenia wyjaśnień.

W sprawie, wobec Danie M. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za popełnienie zbrodni zabójstwa grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-30
Data udostępnienia informacji: 2018-10-29
Liczba odsłon: 545