czwartek, 07 lutego 2019

Odpowiedzą przed sądem za niedopełnienie obowiązków

Odpowiedzą przed sądem za niedopełnienie obowiązków

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Gnieźnie akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Pobiedziskach, oskarżonym o niedopełnienie obowiązków służbowych podczas przeprowadzanej interwencji, bezprawne pozbawienie wolności oraz nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także niedopełnienie obowiązków w związku z realizacją nakazu zatrzymania oskarżonego.

Wezwani do nieprzytomnego mężczyzny

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie obszernego materiału dowodowego, 9 maja 2017 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji w Pobiedziskach, Karolina F. i Filip S., pełnili służbę patrolową. Niedługo przed zakończeniem służby, policjanci zostali wezwani na interwencję do nieprzytomnego mężczyzny, który leżał na poboczu przy drodze.

Istotne zaniedbania ze strony funkcjonariuszy 

Pomimo przybycia na miejsce funkcjonariusze nie podjęli żadnych działań mających na celu ustalenie w sposób pewny stanu zdrowia mężczyzny. Nie sprawdzili jego trzeźwości, nie zapewnili mu opieki medycznej oraz nie udokumentowali w notatniku służbowym faktycznego przebiegu przeprowadzonych czynności.

Policjanci umieścili nieprzytomnego mężczyznę w radiowozie, po czym wywieźli go bez wbrew jego woli do lasu w okolicach Pobiedzisk i tam pozostawili. Następnego dnia mężczyzna został znaleziony martwy w pobliżu miejsca, gdzie został pozostawiony.

Opinia biegłych 

Powołani w sprawie biegli z Zakładu Medycyny Sądowej nie stwierdzili, by śmierć pokrzywdzonego nastąpiła w wyniku bezpośredniego działania oskarżonych funkcjonariuszy.

Nie wykonali nakazu 

W toku śledztwa ustalono również, że w dniu 9 maja 2017 roku, ci sami policjanci nie wykonali nakazu zatrzymania i doprowadzenia innej osoby do Sądu Rejonowego w Gnieźnie mimo, iż ustalili jej miejsce pobytu.

Za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-07
Data udostępnienia informacji: 2019-02-06
Liczba odsłon: 1 801