piątek, 28 września 2018

Odpowiedzą przed sądem za nielegalne składowanie odpadów chemicznych

Odpowiedzą przed sądem za nielegalne składowanie odpadów chemicznych

Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. i Pawłowi T., którym zarzuca się nielegalne składowanie odpadów chemicznych na terenie magazynów przy ul. Opolskiej w Dąbrowie Niemodlińskiej.

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa ustalono, że dwaj mieszkańcy województwa śląskiego, 35 – letni Sebastian M. i 38 – letni Paweł T., w okresie od 4 kwietnia do 7 czerwca 2018 roku, składowali w dzierżawionych pomieszczeniach magazynowych przy ul. Opolskiej w Dąbrowie Niemodlińskiej substancje chemiczne, mające właściwości rakotwórcze i łatwopalne. Wśród gromadzonych substancji były toluen, ksylen, węglowodory alifatyczne oraz terpentyna. Substancje te stanowią produkty uboczne wielu procesów przemysłowych.

66 tysięcy litrów niebezpiecznych substancji  

Rodzaj i ilość zgromadzonych substancji (około 66 tysięcy litrów), a także sposób ich przechowywania (nieszczelne beczki, betonowa niecka) powodowały, że zostało zagrożone życie i zdrowie człowieka, jak również wystąpiło ryzyko istotnego obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi. Mogło również dojść do zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania

Sebastian M. został w toku postępowania przygotowawczego tymczasowo aresztowany, środek ten stosowany jest do chwili obecnej.

Natomiast Paweł T. przebywa w zakładzie karnym w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności.

Oskarżonym za zarzucone przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-28
Data udostępnienia informacji: 2018-09-27
Liczba odsłon: 410