środa, 09 stycznia 2019

Odpowiedzą przed sądem za obrót środkami odurzającymi na terenie państw Unii Europejskiej

Odpowiedzą przed sądem za obrót środkami odurzającymi na terenie państw Unii Europejskiej

Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia, w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się na dużą skalę procederem obrotu środkami odurzającymi na terenie państw Unii Europejskiej, a także przywozem tego rodzaju narkotyków z Holandii do Polski.

15 osób objętych aktem oskarżenia  

Aktem oskarżenia objęto łącznie 15 osób. Wśród oskarżonych znajdują się mężczyźni w wieku 26-60 lat. Zajmowali się oni pozyskiwaniem środków odurzających na terenie Holandii, to również kierowcy, którzy przewozili środki narkotyczne lub pieniądze uzyskane z ich sprzedaży, to także osoby odpowiedzialne za przejęcie pieniędzy, ich przeliczenie a następnie, po ostatecznej wymianie na euro, ich przewiezienie do Holandii. W stan oskarżenia został postawiony również mężczyzna prowadzący kantor wymiany walut, który zajmowały się wymianą funtów na złotówki i zakupu za nie euro.

Co zarzucono oskarżonym

Oskarżonym, w zależności od ich roli w przestępczym procederze, przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków do Polski (ich wewnątrz wspólnotowej dostawy), uczestnictwa w obrocie środkiem odurzającym w znacznych ilościach oraz prania brudnych pieniędzy.

Ustalenia śledztwa

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że w okresie od lipca 2013 roku do grudnia 2014 roku grupa kilkunastu obywateli Polski zajmowała się organizacją i przewozem marihuany, a także sporadycznie kokainy z terenu Holandii do Wielkiej Brytanii oraz z Holandii do Polski. Modus operandi sprawców polegał na umieszczaniu narkotyków w kołach zapasowych samochodów ciężarowych i naczep przewożących legalny ładunek pomiędzy tymi państwami.

24 kilogramy narkotyków przewożone jednorazowy transportem

Jednorazowo transport obejmował około 24 kilogramów środków odurzających. W przypadku transportów kierowanych na terytorium Polski narkotyki ukrywane były w kartonach, które umieszczano w skrzyni ładunkowej, pośród przewożonego legalnie towaru. W proceder zaangażowani byli kierowcy firm transportowych działających na terenie Polski. Po dostarczeniu narkotyków w określone miejsce na terenie Wielkiej Brytanii kierowcy otrzymywali pakiety zawierające pieniądze, pochodzące z obrotu narkotykami, w kwocie od kilkudziesięciu do ponad dwustu tysięcy funtów brytyjskich. Następnie pieniądze przywożone były do Polski, gdzie jeden z oskarżonych, wykorzystując prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży walut, dokonywał wymiany funtów na złotówki, za które następnie nabywał euro. Pieniądze te ostatecznie, za pośrednictwem zaangażowanych w proceder kierowców, trafiały do Holandii, do osoby organizującej i nadzorującej proceder. Środki odurzające przywożone do Polski odbierane były w umówionych uprzednio miejscach (parkingach, stacjach paliw) na terenie miast Dolnego Śląska, Wielkopolski i Opolszczyzny.

Narkotyki o łącznej wartości ponad 6 milionów złotych

Ustalono, że w okresie ponad roku członkowie grupy przestępczej dopuścili się obrotu ponad 1110 kilogramami marihuany, o czarnorynkowej wartości ponad 6 mln złotych, przewożąc narkotyk z Holandii do Wielkiej Brytanii. W ramach transferu korzyści majątkowych uzyskanych z przestępczego procederu do Polski trafiło ponad 6 milionów funtów brytyjskich. Natomiast łączna ilość marihuany przywieziona z Holandii do Polski wynosiła ponad 110 kilogramów.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-09
Data udostępnienia informacji: 2019-01-09
Liczba odsłon: 341