wtorek, 20 listopada 2018

Oskarżeni o znęcanie się nad małoletnimi dziewczynkami

Oskarżeni o znęcanie się nad małoletnimi dziewczynkami

Prokuratura Rejonowa Łódź – Górna oskarżyła 40 – letniego mężczyznę i jego 30 - letnią żonę o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad córkami mężczyzny w wieku 5 i 8 lat. 40 – latek oskarżony jest także o spowodowanie u starszej z córek obrażeń ciała.

Akt oskarżenia w tej sprawie to efekt ustaleń poczynionych w postępowaniu, które wszczęte zostało w oparciu o zawiadomienie  złożone przez dyrekcję szkoły, do której uczęszczała starsza z dziewcząt. W jego treści zwrócono się o dokonanie sprawdzeń, czy dziecko nie jest ofiarą przemocy psychicznej, jest bowiem smutne, skryte, izoluje się od rówieśników. Zawiadomienie, w tej sprawie złożyła także siostra nieżyjącej matki dziewcząt.

Ustalenia śledztwa

Rodzice dziewcząt w 2013 roku rozwiedli się. Córki trafiły pod opiekę matki. Po jej śmierci, od listopada 2014 roku zamieszkały z ojcem i jego nową partnerką, z którą od połowy 2016 roku zawarł związek małżeński.

Policjanci chcąc zweryfikować zasadność doniesień udali się do miejsca zamieszkania rodziny. Zastali tam oskarżoną, która oświadczyła, że wraz z mężem dbają o wychowanie córek. Kobieta odmówiła jednakże policjantom wstępu do ich pokoju, twierdząc, że przebywają poza Łodzią u jej rodziny. Nie dając wiary kobiecie, funkcjonariusze dokonali dalszych sprawdzeń. Okazało się, że dziewczynki przebywają w swoich pokojach. Na twarzy starszej z nich stwierdzono ślady pobicia.

Zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania

Na wniosek prokuratora sąd przesłuchał dziewczynki. Zebrano także inne dowody, które dały podstawę do zarzucenia mężczyźnie i jego żonie zarzutów znęcania się nad małoletnimi. Dotyczą one zarówno znęcania fizycznego jak i psychicznego, będącego w dużej mierze konsekwencją stosowania dolegliwych kar. W zarzutach ujęto okres od listopada 2014 roku do grudnia 2017 roku.

Tymczasowe aresztowanie

W toku postępowania przygotowawczego sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Obojgu grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8.

Dziewczynki trafiły pod opiekę ciotki, a kwestią władzy rodzicielskiej zajmuje się sąd rodzinny.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-20
Data udostępnienia informacji: 2018-11-19
Liczba odsłon: 1 352