add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Oszustwa na wielką skalę przy wykorzystaniu sklepu internetowego zarejestrowanego na bezdomnych – Prokuratura Krajowa
czwartek, 21 marca 2019

Oszustwa na wielką skalę przy wykorzystaniu sklepu internetowego zarejestrowanego na bezdomnych

Oszustwa na wielką skalę przy wykorzystaniu sklepu internetowego zarejestrowanego na bezdomnych

Poleska prokuratura wraz z policjantami z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi prowadzi postępowanie dotyczące oszustw na wielką skalę przy wykorzystaniu sklepu internetowego.

W ostatnich dniach doszło do zatrzymania dwóch bezdomnych mężczyzn tj. 52 – latka na którego zarejestrowana była działalność gospodarcza oraz znanego mu ze schroniska 59 – latka. Prokurator przedstawił mężczyznom zarzuty związane z udziałem w przestępstwie oszustwa na szkodę co najmniej 700 osób i kwotę blisko 500 tysięcy złotych.

Środki zapobiegawcze

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanym prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec obu mężczyzn.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10.

Sklep zarejestrowany na dane bezdomnego

Jak ustalono, sklep internetowy prowadzony był w ramach działalności zarejestrowanej na dane bezdomnego mężczyzny, pod adresem schroniska, w którym przebywał. Sprzedaż internetową sklep rozpoczął z początkiem 2019 roku. Początkowo oferowany był do sprzedaży drobny, stosunkowo niedrogi sprzęt elektroniczny. Zamówienia były realizowane, a sprzedawca zyskał pozytywne opinie klientów w Internecie. Wszystko wskazuje na to, że był to element zamierzonego działania, mający na celu uwiarygodnienie prowadzonej działalności i wprowadzenie przyszłych ofiar w błąd.

Oszukańcze zamiary ujawniły się dopiero 8 marca,  kiedy to zaczęto wystawiać drogie przedmioty po wyjątkowo korzystnych cenach. Chętnych nie brakowało. Płatności realizowane były przelewami na podane rachunki bankowe, bądź też za pośrednictwem Krajowego Integratora Płatności Tpay. Jednakże złożonych zamówień nie zrealizowano.

Odzyskano środki w kwocie 750 tysięcy złotych

Dzięki działaniom prokuratury i policji podjętym we współpracy z bankami i Tpay udało się odzyskać i zabezpieczyć środki w kwocie około 750 tysięcy złotych.

Aktualnie trwają czynności mające na celu ustalenie zakresu procederu, powiązanych z nim osób, liczby pokrzywdzonych i dokładnej wysokości wyłudzonych środków. Szacuje się, że liczba pokrzywdzonych może przekraczać 1000 osób.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-21
Data udostępnienia informacji: 2019-03-20
Liczba odsłon: 1 170

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj