środa, 05 czerwca 2019

Podejrzani o wystawianie „pustych” faktur VAT tymczasowo aresztowani

Podejrzani o wystawianie „pustych” faktur VAT tymczasowo aresztowani

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Lublinie oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego Delegatura w Zamościu śledztwo w sprawie wystawiania „pustych” faktur VAT.

Co zarzuca się podejrzanym

Końcem maja bieżącego roku, na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze ABW z Delegatury w Lublinie i LUC-S Delegatura w Zamościu zatrzymali małżonków Małgorzatę J. i Andrzeja J.

Podejrzani usłyszeli łącznie 6 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Za popełnione przestępstwa Andrzejowi J. grozi do 10 lat, zaś Małgorzacie J. do 25 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Zastosowanie środka izolacyjnego  uzasadniała grożąca podejrzanym surowa kara, jak również obawa matactwa.

Sąd podzielając argumentację prokuratora zastosował wobec małżonków tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Kilkaset sztuk „pustych” faktur VAT

Na trop przestępczej działalności wpadli funkcjonariusze byłego Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. W toku śledztwa ustalono, iż Małgorzata J. i Andrzej J. w ramach prowadzonych działalności gospodarczych na terenie Hrubieszowa w latach 2012-2019 przyjęli do dokumentacji księgowej kilku swoich firm kilkaset sztuk „pustych” faktur VAT.

Następnie, w tym samym okresie, sami wystawili podobną ilość nierzetelnych dokumentów, wskazujących na rzekomą sprzedaż telewizorów i telefonów komórkowych. Przedmiotowe faktury trafiły do kilkudziesięciu firm z terenu całego kraju. Wyłudzony przez podejrzanych podatek VAT opiewa na kwotę kilku milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-05
Data udostępnienia informacji: 2019-06-05
Liczba odsłon: 1 017