czwartek, 27 czerwca 2019

Prokurator zastosował środki zapobiegawcze wobec obecnych i byłych urzędników skarbowych

Prokurator zastosował środki zapobiegawcze wobec obecnych i byłych urzędników skarbowych

W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zakończono czynności procesowe z zatrzymanymi w toku śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, obecnymi i byłymi urzędnikami skarbowymi, działającymi w latach 2009 - 2017 na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty.

Pracownicy skarbówki działali na szkodę interesu publicznego

W toku prowadzonego śledztwa pozyskano materiał dowodowy, z którego wynika, że  pracownicy urzędu skarbowego nienależycie zabezpieczali roszczenia publicznoprawne Skarbu Państwa. Działania te doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT oraz ukrycia przez nierzetelnych podatników majątku, który powinien podlegać egzekucji administracyjnej.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw z art. 231 par. 2 kodeku karnego. Grozi  za nie do kara 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

W stosunku do wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze  w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 30.000,00 zł, natomiast w stosunku do czterech osób podejrzanych, które nadal  są urzędnikami, zastosowano dodatkowo środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach pracownika organów administracji skarbowej.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo jest rozwojowe i prowadzone są dalsze czynności zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z przestępczym procederem, w związku z czym nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-27
Data udostępnienia informacji: 2019-06-27
Liczba odsłon: 638