piątek, 12 października 2018

Prokuratorskie zarzuty za próbę wyłudzenie ponad 340 milionów złotych VAT

Prokuratorskie zarzuty za próbę wyłudzenie ponad 340 milionów złotych VAT

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Warszawie zatrzymali 5 osób. Były one członkami zorganizowanej grupy przestępczej działającej od początku września 2015 roku do maja 2016 roku zarówno w Polsce, na terenie województwa mazowieckiego i śląskiego, jak też w Czechach i Słowacji. Jej celem było popełnianie przestępstw karnych i karno-skarbowych.

Podejrzani dokonywali pozornego obrotu towarów

W toku postępowania ustalono, że celem działania sprawców było uzyskanie z Urzędów Skarbowych łącznej kwoty ponad 343 milionów złotych z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT na rzecz powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej.

Dla uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT podejrzani stworzyli łańcuch podmiotów gospodarczych dokonujących pozornego obrotu towarów łatwo zbywalnych w postaci między innymi kawy, baterii, maszynek do golenia, kremu oraz drażetek znanych marek. Dokonywali oni ponadto przelewów pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi firm założonych dla celów działania grupy, prowadzili pozorną działalność gospodarczą sporządzając z niej dokumentację poświadczającą nieprawdę oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT.

Działania sprawców naraziły Skarb Państwa na nienależny zwrot podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 343 milionów złotych, który został udaremniony w wyniku wspólnych działań Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariuszy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Warszawie.

Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty

Po ogłoszeniu zarzutów podejrzanym i wykonaniu czynności procesowych z ich udziałem prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Zatrzymania i zarzuty dla pięciu osób, to kolejne czynności w wieloosobowym śledztwie prowadzonym w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie, w którym na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono strukturę zorganizowanej grupy przestępczej oraz ujawniono przestępcze działania związanych z nią osób.

W sprawie zgromadzono liczne dowody, które obecnie są wszechstronnie analizowane celem ustalenia pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionymi przestępstwami. Prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-12
Data udostępnienia informacji: 2018-10-12
Liczba odsłon: 827