czwartek, 03 stycznia 2019

Prokuratura oskarżyła 9 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyborów tytoniowych

Prokuratura oskarżyła 9 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyborów tytoniowych

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 9 osobom biorącym udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych.

Czynności w tej sprawie realizowane były wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ustalenia śledztwa 

Jak wynika z ustaleń śledztwa grupa działała na terenie kilku miast województwa śląskiego, w okresie od października 2012 roku do stycznia 2016 roku. Jej członkowie zajmowali się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu handlowego wyrobów akcyzowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych i bez opłacania należnego Skarbowi Państwa podatku.

Sposób działania sprawców 

Grupę przestępczą założyło dwóch mężczyzn w wieku 62 i 59 lat, którzy również kierowali grupą. Wynajęli oni magazyny na terenie Będzina, Dąbrowy Górniczej i Rudy Śląskiej, w których ulokowali nielegalne wytwórnie tytoniu. W fabrykach pracowały osoby, w tym 3 obywateli Ukrainy, które obsługiwały maszyny do ciecia tytoniowych liści, suszyły krajankę tytoniową, pakowały ją i rozwoziły do odbiorców. Natomiast organizatorzy procederu zajmowali się dostawą liści tytoniu oraz sprzedażą wyprodukowanej krajanki i papierosów.

Wytworzyli ponad 13 ton krajanki    

Szacuje się, że w okresie objętym zarzutami, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wytworzyli ponad 13 ton krajanki tytoniowej, a także co najmniej 41 760 000 sztuk papierosów, co naraziło Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w łącznej wysokości ponad 74 miliony złotych.

Co zarzucono sprawcom 

Dwie osoby oskarżono o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, nielegalne wytwarzanie wyrobów akcyzowych, a także popełnienie przestępstw skarbowych polegających m.in. na nieujawnieniu właściwemu organowi przedmiotu i podstawy opodatkowania. Przestępstwa te są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

Pozostałym siedmiu osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalne wytwarzanie wyrobów akcyzowych oraz udzielenie pomocy do produkcji wyrobów tytoniowych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-03
Data udostępnienia informacji: 2019-01-03
Liczba odsłon: 760