piątek, 03 lutego 2017

Przeszukania bez związku z działalnością statutową Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i „Teatru Trzyrzecze”

Przeszukania bez związku z działalnością statutową Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i „Teatru Trzyrzecze”

Od 18 kwietnia 2016 roku w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku toczy się śledztwo w sprawie podrobienia kilkudziesięciu dokumentów, wyłudzeń i usiłowań wyłudzeń, a także udaremniania zaspokojenia należności wierzycieli w związku z działalnością członków Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej „Teatr Trzyrzecze” z siedzibą w Warszawie oraz innych podmiotów gospodarczych

W toku tego postępowania dziś (03 lutego 2017 roku) funkcjonariusze Policji przeszukali między innymi pomieszczenia należące do Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej „Teatr Trzyrzecze”. Czynności te nie mają żadnego związku z przedmiotem statutowej działalności tego Stowarzyszenia oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Przeszukania dotyczą tylko i wyłącznie przestępczej działalności podejrzanego Rafała G., który pełni funkcję prezesa zarządu tego Stowarzyszenia.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku jest ściśle związane ze sprawą już zakończoną nieprawomocnym skazaniem Rafała G i jego żony  Eweliny G. za oszustwa popełnione w latach 2010-2012. W jednym przypadku chodziło o oszustwo na szkodę banku, zaś w pięciu kolejnych – oszustwa na szkodę prywatnych przedsiębiorców.

Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrokiem z 14 lipca 2016 r. skazał Rafała G. na karę 4 lat pozbawienia wolności, karę grzywny oraz zakaz prowadzenia i zajmowania stanowiska związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, wytwórczej, handlowej na okres 10 lat oraz zakaz zajmowania stanowisk we władzach stowarzyszeń na okres 5 lat.

Przed wydaniem wspomnianego wyroku, w toku postępowania sądowego, ujawniły się nowe okoliczności – czyny Rafała G., które nie były dotychczas objęte zarzutami prokuratorskimi. Kolejne śledztwo potwierdziło wielokrotne podrabianie dokumentów, posługiwanie się takimi dokumentami  i dotyczy wszystkich form działalności prowadzonych przez Rafała G.

Jednym z wątków nowego śledztwa są m.in. wyłudzenia lub usiłowania wyłudzeń środków publicznych (dotacji) z Miasta Stołecznego Warszawy i Wojewody Podlaskiego, a także działania na szkodę  wierzycieli m.in. Fundacji im. Stefana Batorego, Polsko — Amerykańskiego Funduszu Pożyczkowego Inicjatyw Obywatelskich, Funduszu Wschodniego, Towarzystwa Inwestycji Społeczno — Ekonomicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku, Skarbu Państwa reprezentowanego przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2017-02-03
Data udostępnienia informacji: 2017-02-03
Liczba odsłon: 1 422