środa, 22 maja 2019

Rozbicie międzynarodowego związku przestępczego o charakterze zbrojnym zajmującego się przemytem narkotyków oraz praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej

Rozbicie międzynarodowego związku przestępczego o charakterze zbrojnym zajmującego się przemytem narkotyków oraz praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwo dotyczące międzynarodowego związku przestępczego o charakterze zbrojnym zajmującego się przemytem narkotyków, produkcją papierosów oraz praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej.

W dniach 15/16 maja 2019 roku, łącznie ponad 450 funkcjonariuszy CBŚP, policji litewskiej i hiszpańskiej oraz służb celnych Wielkiej Brytanii, hiszpańskiej Guardia Civil, wspieranych przez Europol i Eurojust, przeprowadziło skoordynowaną akcję. Na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii łącznie zatrzymano 22 osoby, obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym podejrzanego o kierowanie procederem oraz przeprowadzono około 40 przeszukań. Zabezpieczono również blisko 8 mln Euro, głównie w gotówce, biżuterii i diamentach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Na terenie Polski zatrzymano łącznie 9 osób, które po doprowadzaniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku usłyszały zarzuty dotyczące m.in. udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych oraz przemytu narkotyków i udziału w ich obrocie.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Podczas czynności procesowych zabezpieczono ponad 10 milionów złotych, w rożnej walucie m.in.: euro, funty, dolary, złote, korony szwedzkie i norweskie. Na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator zabezpieczył mienie należące do podejrzanych, m.in. pojazdy, monety kolekcjonerskie oraz biżuterię.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania prokurator skierował wobec siedmiu podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemycali tytoń i narkotyki

W toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku w marcu 2017 roku, funkcjonariusze CBŚP uzyskali informację o działalności związku przestępczego, który wykorzystując TIR-y dostarczające produkty spożywcze do sieci dyskontów przemyca tytoń oraz narkotyki. Wówczas udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski.

Międzynarodowy skład grupy

W trakcie intensywnie prowadzonego śledztwa prokuratorzy ustalili, że w skład grupy wchodzą obywatele Polski i Litwy . Przywódcą grupy był 48 letni obywatel Litwy. Co najmniej od 2015 r. zajmowali się przerzutem narkotyków, w postaci haszyszu z Afryki (Maroko) oraz kokainy z Kolumbii do Hiszpanii, a następnie do Holandii, Wielkiej Brytanii, Polski i innych krajów europejskich, jak również nielegalną produkcją i przemytem do Wielkiej Brytanii wyrobów tytoniowych. W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie grupy w 2016 przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii. W tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy, a w 2017 r. usiłowali przemycić do Polski ponad 200 kg haszyszu. Ponadto w latach 2015-2017 wyprodukowali ponad 20 mln sztuk papierosów, uszczuplając podatek akcyzowy na kwotę prawie 17 mln zł.

Wyprali ponad 680 mln euro

Jak ustalili prokuratorzy działalność grupy obejmowała również transport ogromnych ilości gotówki (funtów brytyjskich), pochodzącej z handlu narkotykami do Polski i Litwy, gdzie była wymieniana na Euro, a następnie transportowana do Holandii i dalej przemycana do Kolumbii.

W trakcie śledztwa prokuratorzy ustalili, że sprawcy posiadali na terenie Wielkiej Brytanii lokale, do których trafiała gotówka pochodząca z handlu narkotykami. Z Wielkiej Brytanii pieniądze były przewożone przez kurierów drogą lotniczą i transportem ciężarowym m.in. do Polski. Jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych nawet do 50 mln funtów. W Polsce pieniądze trafiały do współpracującej z przestępcami sieci kantorów, gdzie odbywał się proceder prania pieniędzy. Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy w ten sposób „wyprali” co najmniej 680 mln euro pochodzących ze sprzedaży narkotyków.

Międzynarodowa współpraca prokuratur i służb

Ustalenia śledztwa są efektem międzynarodowej współpracy prokuratur i organów policyjnych z Polski, Litwy i Estonii w ramach wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego (joint investigation team) powołanego na podstawie Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Decyzji ramowej Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych. Ponadto z zespołem dochodzeniowo-śledczym współpracują organy wymiaru sprawiedliwości Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-22
Data udostępnienia informacji: 2019-05-22
Liczba odsłon: 992