wtorek, 18 czerwca 2019

Rozbicie międzynarodowej grupy handlującej suszem tytoniowym

Rozbicie międzynarodowej grupy handlującej suszem tytoniowym

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem suszem tytoniowym.

Na polecenie prokuratora (12 czerwca 2019 r.) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie, Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie oraz Wydziału Zamiejscowego Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim zatrzymali 6 osób zaangażowanych w nielegalny proceder. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa mazowieckiego, lubuskiego, zachodnio-pomorskiego oraz dolnośląskiego. Czynności procesowe przeprowadzane były również w porozumieniu policją niemiecką, która wykonywała przeszukania firm oraz obiektów na trenie Niemiec.

292 miliony złotych nieuiszczonego podatku akcyzowego

W toku postępowania ustalono, iż proceder nielegalnego handlu suszem tytoniowym trwał od stycznia 2015 do października 2018 r. Opierał się na działalności gospodarczej kilku firm, które działały w dwóch wariantach.

W pierwszym z nich tytoń sprzedawano „na papierze” podmiotom mającym siedziby w innych państwach UE, co pozwalało na zastosowanie stawki zerowej w zakresie akcyzy. W rzeczywistości tytoń w ogóle nie opuszczał Polski, albo opuszczał ją na krótko, wywożony do magazynu w Niemczech, po czym znowu wracał do kraju. W drugiej opcji susz był nabywany poza terenem Unii Europejskiej, następnie składowano go w Niemczech, skąd jego część trafiała do Polski. Obrót tytoniem nie był dokumentowany fakturami, co pozwalało na unikanie opodatkowania. Łączna kwota uszczuplenia podatku akcyzowego wyniosła ponad 292 mln złotych.

Usłyszeli zarzuty

Piotrowi Sz. prokurator przedstawił zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu dokonywanie oszustw podatkowych i przestępstw skarbowych polegających na uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym. Kolejne z zarzutów dotyczyły tzw. prania brudnych pieniędzy oraz przedstawienia funkcjonariuszowi Straży Granicznej obietnicy udzielenia korzyści majątkowej. Przestępstwa te kwalifikowane są z art. 258 par. 1, 299 par. 1 i 5 , 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego, jak również  z kodeksu karnego skarbowego.

Analogiczne zarzuty usłyszała kobieta współkierująca zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałe osoby, w tym obywatel Ukrainy, usłyszały zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator skierował wobec czterech podejrzanych, w tym Piotra Sz. wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec trójki z podejrzanych, mi.in Piotra Sz., zaś wobec czwartej osoby zastosował dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

Wobec kolejnych dwóch podejrzanych zastosowano środki w postaci dozorów Policji połączonych z zakazem opuszczania kraju oraz wobec jednego z nich poręczenia majątkowego w kwocie 15 tysięcy złotych.

Zabezpieczono mienie o wartości 2 milionów złotych

Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu ruchomym podejrzanych, w tym m. in. czterech samochodach, oraz środkach pieniężnych, jak również na należących do nich nieruchomościach o wartości przekraczającej łącznie 2 miliony złotych.

Rozbicie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej odbyło się prze ścisłej współpracy polskiej prokuratury z niemiecką Prokuraturą.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-18
Data udostępnienia informacji: 2019-06-17
Liczba odsłon: 942