poniedziałek, 22 października 2018

Skuteczna apelacja prokuratora w sprawie kierowania pod wpływem alkoholu przez sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu

Skuteczna apelacja prokuratora w sprawie kierowania pod wpływem alkoholu przez sędziego Sądu Okręgowego w Toruniu

W Prokuraturze Rejonowej w Miastku prowadzone było postępowanie przeciwko Mirosławowi W. - sędziemu Sądu Okręgowego w Toruniu. Był on oskarżony o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości (art. 178a par. 1 kodeksu karnego). Do zdarzenia doszło 23 grudnia 2015 roku w Toruniu.

Sędzia został uznany za winnego

Sąd Rejonowy w Sierpcu wyrokiem z 1 lutego 2018 roku uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Sąd wymierzył oskarżonemu sędziemu karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych (100 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 30 złotych).

Wobec oskarżonego Sąd orzekł również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat oraz świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych.

Sąd odwoławczy zaostrzył karę

Z wyrokiem Sądu Rejonowego w Sierpcu nie zgodził się Prokurator Rejonowy w Miastku, zaskarżając go na niekorzyść oskarżonego w części dotyczącej orzeczenia o karze. Apelacja prokuratora została rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Płocku 17 października 2018 roku.

Sąd Okręgowy w Płocku podzielił argumentację prokuratora i zwiększył wymiar orzeczonej wobec oskarżonego sędziego kary grzywny do 100 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki dziennej na kwotę 100 złotych, a więc wymierzając sędziemu karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych. Sąd odwoławczy orzekł również świadczenie pieniężne w wysokości 10 tysięcy złotych.

W pozostałym zakresie wyrok został utrzymany w mocy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-22
Data udostępnienia informacji: 2018-10-22
Liczba odsłon: 1 287