poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Skuteczne działania Prokuratury i CBŚP w walce z przestępczością narkotykową, kolejne laboratoria amfetaminy zlikwidowane

Skuteczne działania Prokuratury i CBŚP w walce z przestępczością narkotykową, kolejne laboratoria amfetaminy zlikwidowane

W bieżącym miesiącu Prokuratury Okręgowe Warszawa – Praga w Warszawie oraz w Zamościu przeprowadziły wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP działania, które doprowadziły do zlikwidowania laboratoriów substancji psychotropowych w Toruniu i pod Warszawą.

W toku czynności zabezpieczono kokainę, marihuanę, a przede wszystkim amfetaminę w postaci stałej i płynnej. Przejęto również BMK oraz szereg substancji służących do produkcji narkotyków. Zatrzymano łącznie 5 osób, w tym także „chemików”.

Działania w śledztwie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych.

W kwietniu br. zostały przeprowadzone w powiecie rawskim czynności, w toku których zatrzymano trzech mężczyzn, w tym dwóch pełniących rolę tzw. „chemików” oraz zlikwidowano laboratorium amfetaminy.

Zarzuty wytwarzania znacznych ilości narkotyków

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zatrzymanym mężczyznom między innymi zarzutów wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci płynnej amfetaminy tj. czynu z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Tymczasowe aresztowania

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie w stosunku do dwóch mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabezpieczono substancje do produkcji narkotyków wartych 2 miliony złotych

Niemal w ostatniej chwili policjanci CBŚP, przy wsparciu antyterrorystów z Komendy Stołecznej Policji weszli na prywatną posesję, gdzie znajdowało się laboratorium, bowiem cały sprzęt służący do produkcji narkotyków został już spakowany do samochodu.

Wśród wielu urządzeń znajdował się sprzęt laboratoryjny pozwalający na skompletowanie co najmniej dwóch kompletnych linii produkcyjnych. Policjanci przejęli ponad 36 litrów substancji zawierającej amfetaminę, z której można by uzyskać niemal 50 kilogramów siarczanu amfetaminy tj. 50 tysięcy działek narkotyku, o czarnorynkowej wartości około 2 milionów złotych. Zabezpieczono także ponad 5 litrów BMK, tj. prekursora służącego do wytwarzania amfetaminy oraz wiele innych odczynników chemicznych wykorzystywanych przy wytwarzaniu narkotyków. Wszystkie zabezpieczone substancje obecnie są poddawane szczegółowej analizie.

Wcześniejsze działania w śledztwie

Działania przeprowadzone w powiecie rawskim to nie pierwsza realizacja w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie. Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji od dłuższego czasu ustalali członków zorganizowanej grupy przestępczej, działających na terenie woj. mazowieckiego. Z ich ustaleń wynikało, że osoby te nie tylko sprzedawały narkotyki, ale także zajmowały się ich produkcją.

Pierwsze laboratorium amfetaminy zostało zlikwidowane w 2018 roku. Narkotyki były produkowane na obrzeżach Warszawy i tam także zatrzymano dwóch mężczyzn, pełniących rolę tzw. „chemików”. Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie usłyszeli zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu

W toku śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu zatrzymano natomiast dwie osoby. Najpierw wpadł 51-letni mieszkaniec Torunia, a chwilę później jego 40-letnia znajoma.

Tymczasowe aresztowania

W Prokuraturze Okręgowej w Zamościu mężczyzna usłyszał zarzut produkcji znacznych ilości substancji psychotropowych oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Kobiecie przedstawiono zarzut posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Decyzją sądu oboje zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Zabezpieczono narkotyki i narzędzia do ich produkcji

Do realizacji w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Lublinie przygotowywali się przez kilka miesięcy zbierając informacje o osobach mogących mieć związek z przestępczością narkotykową.

Likwidując laboratorium policjanci CBŚP zabezpieczyli 4 litry płynnej amfetaminy, a także kwasy, odczynniki chemiczne oraz naczynia i narzędzia służące do jej produkcji. Policjanci znaleźli także 4,5 kilograma amfetaminy, kilogram marihuany i 160 gramów kokainy. W mieszkaniu kobiety znaleziono również 117 gramów amfetaminy oraz sprzęt do porcjowania i przygotowywania narkotyków.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-29
Data udostępnienia informacji: 2019-04-28
Liczba odsłon: 1 109