poniedziałek, 24 września 2018

Sprawca dwóch przestępstw zgwałcenia małoletnich dziewczynek sprzed lat tymczasowo aresztowany

Sprawca dwóch przestępstw zgwałcenia małoletnich dziewczynek sprzed lat tymczasowo aresztowany

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu prowadzi śledztwo przeciwko Grzegorzowi K., który w 2009 roku na terenie powiatu bolesławieckiego dopuścił się dwóch przestępstw zgwałcenia na małoletnich.

Sprawca ustalony po 9 latach

Ślady biologiczne pozostawione przez sprawcę na miejscu zdarzenia pozwoliły po 9 latach na jego identyfikację. Ustalono, że mężczyzna został w dniu 11 kwietnia 2018 roku zatrzymany do odbycia kary 14 lat pozbawienia wolności orzeczonej za inne przestępstwa.

Doprowadzono go do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, gdzie usłyszał zarzuty popełnienia w 2009 roku dwóch przestępstw zgwałcenia małoletnich w wieku 13 lat.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z podejrzanym, Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, który został uwzględniony przez sąd.

Sposób działania sprawcy

Do przestępstw zarzucanych Grzegorzowi K. doszło w czerwcu i w lipcu 2009 roku w miejscowościach na terenie powiatu bolesławieckiego. Sposób działania sprawcy był za każdym razem podobny. Mężczyzna zaciągał swoje ofiary w zarośla, gdzie stosując przemoc oraz groźby doprowadzał je do obcowania płciowego. W ten sposób pokrzywdzone zostały przez niego dwie dziewczynki w wieku 13 lat.

Pomimo przeprowadzonego na szeroką skalę śledztwa i intensywnych czynności procesowych, sprawca nie został wówczas wykryty. Niezależnie
od powyższego, zidentyfikowane ślady biologiczne pochodzące od sprawcy zarejestrowano w krajowej bazie danych DNA prowadzonej przez Zakład Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji
w Warszawie.

Analiza profilu genetycznego

W 2018 roku dokonano analizy profilu genetycznego pochodzącego ze śladów biologicznych sprawcy, porównując go z niemiecką oraz czeską bazą danych. Na tej podstawie ustalono, że jest on zbieżny z profilem zarejestrowanym w niemieckiej bazie danych. Ponadto ustalono także, że ten sam profil genetyczny został zarejestrowany na terenie Czech jako pochodzący od sprawcy zgwałcenia, którym okazał się Grzegorz K.

Wielokrotnie karany

Jak ustalono, Grzegorz K. był wielokrotnie karany sądownie, w tym za dwa przestępstwa zgwałcenia, których dopuścił się na terenie Czech w 2009 i 2011 roku,
za które został skazany na 5 i 7 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-24
Data udostępnienia informacji: 2018-09-24
Liczba odsłon: 487