czwartek, 01 lipca 2021

Stanowisko Prokuratury Regionalnej w Katowicach w sprawie publikacji portalu Onet.pl

Stanowisko Prokuratury Regionalnej w Katowicach w sprawie publikacji portalu Onet.pl

W związku z opublikowanym przez portal Onet wywiadem z biznesmenem Przemysławem K. prokuratura informuje, że rozmówca redakcji jest jednym z kilkunastu oskarżonych w sprawie dotyczącej korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych, m.in. w Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwie Skarbu Państwa, Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Areszcie Śledczym w Krakowie oraz u Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Prokuratura zarzuca Przemysławowi K. wręczenie miliona złotych łapówki. Na postawienie zarzutów w tej sprawie pozwoliły liczne dowody, w tym dokumentacja bankowa, niebudzące wątpliwości podsłuchy rozmów telefonicznych. Działania operacyjne w sprawie Przemysława K. zostały zainicjowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jeszcze w 2015 roku, za rządów poprzedniej koalicji PO–PSL.

Przemysław K. na żadnym etapie postępowania – ani przed prokuratorem, ani przed sądami, które decydowały o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania i jego przedłużaniu – nie wspominał o złożonej mu rzekomo ofercie uniknięcia aresztowania, a potem odzyskania wolności w zamian za łapówkę. Nie składał w tej sprawie pisemnego zawiadomienia o przestępstwie. Nie potwierdzają też tego żadne ustalenia ani dowody ze śledztwa.

Dlatego twierdzenia Przemysława K. należy uznać za niewiarygodną linię obrony oskarżonego, którego proces się zaczyna i któremu za zarzucane czyny grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Regionalna w Katowicach

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-01
Data udostępnienia informacji: 2021-07-01
Liczba odsłon: 4 671

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj