poniedziałek, 01 lipca 2019

Surowe wyroki długoletniego pozbawienia wolności dla sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

Surowe wyroki długoletniego pozbawienia wolności dla sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

27 czerwca 2019 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał wyrok w sprawie prowadzonej przeciwko Mariuszowi G. i Mateuszowi K., oskarżonym 
o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Pawła P. Do zbrodni doszło w grudniu 2010 roku w miejscowości Szygówek.

Sprawę do sądu z aktem oskarżenia skierowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.  Sąd, podzielając stanowisko prokuratora wymierzył karę zgodnie z jego wnioskiem i skazał oskarżonego Mariusza G. na dożywotnie pozbawienie wolności, zaś Mateusza K. na karę 25 lat pozbawienia wolności. Każdego z oskarżonych Sąd pozbawił praw publicznych na okres 10 lat. Tym samym wyrokiem Sąd Okręgowy uznał Annę Alicję K. za winną utrudniania prowadzenia postępowania karnego i skazał ją na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 lata.

Brutalny sposób działania sprawców

W toku postępowania prokurator ustalił, iż Paweł K. i Mariusz G. znali się przed zabójstwem. Mariusz G. namówił Mateusza K. do pobicia Pawła P. Chodziło o zemstę. Sprawcy i zwabiona podstępem  ofiara udali się do domku letniskowego, gdzie wszyscy wspólnie spożywali alkohol. W pewnym momencie Mariusz G. zaczął bić pokrzywdzonego, uderzając go w głowę i klatkę piersiową. Gdy Paweł P. przewrócił się, do Mariusza G. przyłączył się Mateusz K. Sprawcy połamali pokrzywdzonemu nos, żuchwę i żebra. Doprowadzili go też do wykonania innej czynności seksualnej. Podczas zdarzenia Mariusz G. wezwał telefonicznie Annę K. – swoją konkubinę. Sprawcy w jej obecności rozmawiali, jak się pozbyć ciała umierającego Pawła P.  Ostatecznie postanowili zakopać go w wykopanym uprzednio przy domku letniskowym dole.

Anna K. pomagała sprawcom zatrzeć ślady przestępstwa, nie udzieliła też pokrzywdzonemu pomocy poprzez wezwanie lekarza.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-01
Data udostępnienia informacji: 2019-07-01
Liczba odsłon: 863