wtorek, 02 października 2018

Szef grupy przestępczej produkującej narkotyki zasiądzie na ławie oskarżonych

Szef grupy przestępczej produkującej narkotyki zasiądzie na ławie oskarżonych

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach zakończyła śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i obrotem znaczną ilością środków odurzających w postaci marihuany.

Ujawniono profesjonalną plantację środków odurzających

Do Sądu Okręgowego w Suwałkach 28 września 2018 roku został skierowany akt oskarżenia przeciwko Rafałowi Z. Odpowie on za kierowanie, od wiosny 2016 roku do 30 września 2017 roku, zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się wytwarzaniem i obrotem znaczną ilością środków odurzających w postaci marihuany.

W toku tego postępowania 30 września 2017 roku w jednym z gospodarstw w miejscowości Lakiele gmina Kowale Oleckie ujawniono profesjonalnie prowadzoną plantację środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste. Na gorącym uczynku popełniania przestępstw zatrzymano wówczas dwóch członków grupy: Mirosława J. i Kamila Z. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Suwałkach obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej, a także osobę, która nią kierowała, tj. Rafała Z.

Sprawcy wytworzyli i sprzedali 9 kilogramów marihuany

W sprawie zarzuty przedstawiono 14 osobom – w tym zarówno członkom grupy, z których czterech było tymczasowo aresztowanych, jak też ustalonym odbiorcom środków odurzających. Aktualnie stosowane są w stosunku do nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 50 tysięcy złotych, dozorów Policji połączonych z zakazem kontaktowania się z ustalonymi osobami oraz zakazy opuszczania kraju.

Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania wskazuje na to, że od wiosny 2016 roku do 30 września 2017 roku sprawcy wytworzyli, a następnie wprowadzili do obrotu, nie mniej niż 9  kilogramów netto suszu ziela konopi innych niż włókniste. Ponadto 30 września 2017 roku sprawcy uprawiali 487 sztuk konopi inne niż włókniste w różnej fazie wzrostu, które mogły dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste, tj. nie mniej niż 10.714 gram suszu oraz posiadali wytworzone 2.791,39 grama suszu ziela konopi innych niż włókniste.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od października 2017 roku prze Prokuraturę Okręgową w Suwałkach i funkcjonariuszy Wydziału w Suwałkach Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-02
Data udostępnienia informacji: 2018-10-01
Liczba odsłon: 545