środa, 23 stycznia 2019

Tymczasowe aresztowania członków zorganizowanej grupy dokonującej kradzieży na terenie Europy

Tymczasowe aresztowania członków zorganizowanej grupy dokonującej kradzieży na terenie Europy

Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. wspólnie z policjantami z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie kradli towary z samochodów ciężarowych metodą na tzw. „plandekę” w kilku krajach Europy.

Tymczasowe aresztowania 

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., policjantów CBŚP, a także policjantów z KWP w Katowicach i Gorzowie Wlkp., BOA KGP, z Czech, Austrii i Niemiec oraz funkcjonariuszy KAS-u pozwoliły na przeprowadzenie akcji w wyniku, której zatrzymano 10 osób i odzyskano towar warty ponad 500 tysięcy złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w licznych kradzieżach na terenie Polski i innych krajów Europy.

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. uwzględnił wnioski prokuratury o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wspólne działania organów ścigania

W ogromnym przedsięwzięciu związanym z rozbiciem grupy, osobiście nadzorowanym przez prokuratora prowadzącego śledztwo, wzięło udział około 200 funkcjonariuszy. Oprócz CBŚP z Gorzowa Wlkp. uczestniczyli również policjanci z CBŚP z Zarządów w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Gorzowie Wlkp. oraz z Biura Operacji Antyterrorystycznej Komendy Głównej Policji.

W realizacji udział wzięli także funkcjonariusze Policji czeskiej, austriackiej i niemieckiej, co wynikało ze wspólnych działań koordynowanych przez Europol.

Podczas akcji wsparcia udzielili funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Specjaliści z tej instytucji, szczególnie z zakresu informatyki śledczej oraz obrotu gospodarczego i podatkowego uczestniczyli m.in. w przeszukaniach przeprowadzonych w podmiotach gospodarczych oraz udostępnili mobilne biuro.

Efekty przeprowadzonych działań 

Efektem akcji było zatrzymanie 10 podejrzanych. Pierwsze 6 osób wpadło w okolicach Skwierzyny, gdzie właśnie był rozładowywany skradziony towar. Kolejne 4 osoby zatrzymano w Gorzowie Wlkp. Czynności w sprawie wykonywano również w Poznaniu, w Gliwicach oraz w woj. opolskim.

Podczas realizacji przeszukano 30 mieszkań, piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych użytkowanych przez zatrzymanych. W wyniku czego zabezpieczono liczne dowody, m.in. w magazynie odzyskano towar skradziony z dwóch transportów (kilkaset szt. sprzętów AGD, czy elektronarzędzi ogrodowych) o wartości ponad 500 tysięcy złotych.

Zabezpieczono luksusowe samochody o wartości ponad 1,5 miliona złotych 

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody marki porsche, mercedes, bmw, audi należące do podejrzanych, o łącznej wartości przekraczającej 1,5 miliona złotych.

Ustalenia śledztwa 

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego grupa mogła działać od co najmniej 2 lat. W tym czasie stworzyli dosyć hermetyczną strukturę, na czele której prawdopodobnie stanął Dominik S. W grupie występował wyraźny podział ról i zadań. Wszystko wskazywało także na to, że kilku mieszkańców Gorzowa Wlkp. może być zamieszanych w przestępczą działalność.

Celem sprawców był przede wszystkim drogi sprzęt elektroniczny, ale byli także zainteresowani markową odzieżą, kosmetykami oraz innymi wartościowymi towarami. Do tego typu przestępstw dochodziło w nocy na polskich oraz europejskich parkingach znajdujących się przy drogach ekspresowych i autostradach. Do policjantów docierały sygnały o takich zdarzeniach z Danii, Austrii, Włoch, Czech, oraz Słowacji.

Z dokonanych ustaleń wynika, że sposób działania grupy był zawsze podobny. Po dokładnym sprawdzeniu parkingu i upewnieniu się, że kierowcy śpią, nacinali plandeki naczep, sprawdzając jakiego rodzaju ładunek jest przewożony. Kradzież odbywała się chwilę po znalezieniu atrakcyjnego towaru. Jednorazowe straty pokrzywdzeni szacowali na setki tysięcy złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-23
Data udostępnienia informacji: 2019-01-23
Liczba odsłon: 913