poniedziałek, 13 maja 2019

Tymczasowe aresztowania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Tymczasowe aresztowania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów.

Zatrzymano 5 członków grupy

Przeprowadzone w sprawie czynności doprowadziły do zatrzymania 5 osób. W Prokuraturze Rejonowej w Chrzanowie usłyszeli oni zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Chrzanowie, zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres  3 miesięcy.

Likwidacja nielegalnej fabryki

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej od dłuższego czasu pracowali nad sprawą nielegalnej fabryki papierosów. Zebrane przez nich informacje doprowadziły ustalenia, że znajduje się ona na terenie hali magazynowej w woj. małopolskim.

Jako pierwszy został zatrzymany kierowca samochodu dostawczego. Część transportowa samochodu była wypełniona pudełkami z nielegalnymi papierosami. Łącznie znajdowało się tam ponad 1,2 miliona sztuk papierosów z naniesionym logo światowej marki tytoniowej. Następnie funkcjonariusze wkroczyli do hali magazynowej, gdzie zatrzymali cztery kolejne osoby – obywateli Ukrainy.

W wyniku przeszukania magazynów ujawniono i zabezpieczono maszyny do produkcji papierosów, około 3,5 miliona sztuk papierosów, ponad 2 tony krajanki tytoniowej oraz niezbędne do produkcji komponenty.

Zabezpieczono towar warty 4,7 miliona złotych

Wstępnie oszacowano wartość zabezpieczonego towaru na kwotę 4,7 miliona złotych. Urządzenia wchodzące w skład przejętej profesjonalnej linii technologicznej do produkcji papierosów warte są około miliona złotych.

Z ustaleń prowadzących postępowanie wynika, że w fabryce do chwili jej zlikwidowania można było wyprodukować kilkadziesiąt milionów sztuk papierosów. Zabezpieczone w trakcie przeszukania wyroby akcyzowe, w postaci krajanki tytoniowej i papierosów naraziłyby Skarb Państwa na straty wynoszące ponad 7,3 miliona złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-13
Data udostępnienia informacji: 2019-05-12
Liczba odsłon: 1 127