czwartek, 02 lutego 2017

Tymczasowe aresztowania za przemycanie papierosów do krajów Unii Europejskiej

Tymczasowe aresztowania za przemycanie papierosów do krajów Unii Europejskiej

Wczoraj (01 lutego 2017 roku) Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia, na wniosek Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tymczasowo aresztował sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowali się oni nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, a następnie ich przemytem do krajów Unii Europejskiej.

Zarzuty stawiane podejrzanym

Z dokonanych ustaleń wynika, że grupa przestępcza działała od czerwca 2016 roku do 30 stycznia 2017 roku na terenie Dolnego Śląska i Ostrowa Wielkopolskiego.

Oprócz zarzutu udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) podejrzanym przedstawiono też zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych (art. 54 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 69 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 7 par. 1 kodeksu karnego skarbowego i art. 37 par. 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego).

Przestępstwa skarbowe popełnione przez podejrzanych polegały na uchylaniu się od opodatkowania i narażeniu Skarbu Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych poprzez wyprodukowanie tysięcy kilogramów tytoniu do palenia o wielomilionowej wartości rynkowej. Podejrzani produkowali też wyroby akcyzowe bez uprzedniego urzędowego sprawdzenia, a także przechowywali susz tytoniowy o wielomilionowej wartości, powodując narażenie uszczuplenia należności publicznoprawnej z tytułu podatku akcyzowego w łącznej kwocie nie mniejszej niż 25 milionów 71 tysięcy 279 złotych.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Do chwili obecnej ustalono, że ilość wytworzonych wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych wynosi nie mniej niż 8 tysięcy 700 kilogramów tytoniu do palenia oraz 5 milionów 500 tysięcy sztuk papierosów. Łączna wartość wytworzonych w ten sposób wyrobów tytoniowych wynosi nie mniej niż 9 milionów 654 tysiące 869 złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2017-02-02
Data udostępnienia informacji: 2017-02-02
Liczba odsłon: 785