poniedziałek, 25 marca 2019

Tymczasowy areszt dla sprawcy pożaru kamienicy w Bolesławcu

Tymczasowy areszt dla sprawcy pożaru kamienicy w Bolesławcu

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Krystiana S., podejrzanego o wywołanie pożaru budynku wielorodzinnego w Bolesławcu.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Podejrzany, po ustaleniu jego tożsamości został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, gdzie przedstawiono mu zarzut spowodowania bezpośredniego zagrożenia mienia w wielkich rozmiarach poprzez sprowadzenie pożaru budynku wielorodzinnego.

Chciał zobaczyć akcję gaśniczą

Przesłuchany w charakterze podejrzanego, Krystian S. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Swoje zachowanie motywował między innymi tym, że chciał zobaczyć jak będzie przebiegał pożar i akcja gaśnicza.

Środki zapobiegawcze

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu wobec grożącej podejrzanemu surowej kary, a także z uwagi na obawę, że może on w bezprawny sposób utrudniać postępowanie poprzez ukrywanie się przed organami ścigania oraz że może on ponownie popełnić przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, skierowała wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek.

Karany za podpalenie

Jak wynika z ustaleń poczynionych w toku postępowania, podejrzany był już w przeszłości karany sądownie między innymi za podpalenie altany.

Ustalenia śledztwa

Do zdarzenia doszło 25 stycznia 2019 roku w jednym z budynków przy ulicy Dolne Młyny. Krystian S. jest osobą bezdomną i został wpuszczony na klatkę schodową przez jednego z mieszkańców budynku. Następnie udał się na strych w celu noclegu. 25-latek podpalił znajdującą się tam bluzę, która wywołała pożar dachu. Mężczyzna pozostał w okolicy budynku i obserwował pożar oraz akcję gaśniczą. W wyniku szybkiego działania Straży Pożarnej pożar nie rozprzestrzenił się i nikt nie odniósł obrażeń.

Zarzucone sprawcy przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do 10 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-25
Data udostępnienia informacji: 2019-03-25
Liczba odsłon: 319