środa, 13 marca 2019

Walka prokuratury i policji z przestępczością narkotykową

Walka prokuratury i policji z przestępczością narkotykową

Prokuratura Rejonowa w Turku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP postępowanie dotyczące wytwarzania znacznych ilości narkotyków.

Zatrzymano 3 osoby

W toku czynności śledztwa zatrzymano trzy osoby. 50-letnia kobieta oraz jej 37-letni partner są podejrzani o produkcję nielegalnej substancji, natomiast 30-letni mężczyzna, jak wynika z dotychczasowych ustaleń, był prawdopodobnym organizatorem przestępczej działalności.

Zabezpieczono 10 kilogramów suszu oraz olej konopny

Funkcjonariusze na miejscu zabezpieczyli około 10 kilogramów suszu roślinnego, pył konopny, a także nasiona konopi wykorzystywane do uprawy roślin oraz gotowy produkt w postaci oleju konopnego. Zabezpieczony materiał dowodowy jest aktualnie szczegółowo analizowany, a znalezione substancje są badane przez biegłego sądowego.

Osoby zatrzymane zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Turku, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości narkotyków oraz posiadania i nabywania przyrządów do ich produkcji.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Turku zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Ustalenia śledztwa

Sprawa miała swój początek w styczniu, kiedy policjanci CBŚP uzyskali informację, że na terenie jednego z domów w powiecie tureckim, w województwie wielkopolskim, mogą być produkowane narkotyki. Funkcjonariusze przeszukali posesję i wewnątrz jednego z budynków gospodarczych odkryli profesjonalną i kompletną linię produkcyjną, w skład której wchodziły urządzenia służące do ekstrakcji oleju konopnego. Ponadto funkcjonariusze znaleźli półprodukty i substancje chemiczne. Według poczynionych ustaleń nielegalny proceder mógł trwać od połowy zeszłego roku i polegał na wytwarzaniu oleju konopnego, który miał być wprowadzany na rynek jako legalna substancja, tak zwana „medyczna marihuana”. W rzeczywistości wytwarzano produkt zawierający w swoim składzie, kanabinole CBD, delta-9 THC, gdzie zawartość delta-9 THC oraz kwasu karboksylowego była powyżej dopuszczalnej prawem granicy 0,2%.

Śledztwo Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz – Południe  w Bydgoszczy

Ponadto pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz – Południe w Bydgoszczy prowadzone jest śledztwo dotyczące posiadania i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Zatrzymany w toku postępowania 30-letni bydgoszczanin usłyszał prokuratorskie zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków, a także wprowadzania ich do obrotu.

Tymczasowe aresztowanie

Również w tej sprawie prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przychylając się do wniosku prokuratora zastosował  tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Narkotyki wartości 72 tysięcy złotych

W toku przeszukania realizowanego na użytkowanej przez podejrzanego posesji, funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 5 kilogramów amfetaminy, a także kokainę i marihuanę. Ponadto znaleźli także szereg prekursorów i przedmiotów służących do produkcji amfetaminy.

Według wstępnych szacunków, czarnorynkowa wartość narkotyków to 72 tysiące złotych. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono mienie podejrzanego o wartości 50 tysięcy złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-13
Data udostępnienia informacji: 2019-03-12
Liczba odsłon: 1 181