środa, 22 maja 2019

Wyrok w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Sokolnia’’

Wyrok w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Sokolnia’’

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok w sprawie nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Sokolnia’’ w Sosnowcu.

Przedsiębiorca nabywający mieszkania został skazany na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 110.000 złotych. Ponadto wobec tego oskarżonego sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody na rzecz spółdzielni, w łącznej  kwocie  1.553.458 złotych.

Drugi z oskarżonych tj. były Wiceprezes Zarządu Spółdzielni ,,Sokolnia’’ został skazany na karę 1 roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł także wobec niego obowiązek naprawienia szkody w kwocie 331.600 złotych na rzecz spółdzielni. Zapadły wyrok nie jest prawomocny.

Ustalenia śledztwa

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Jak ustalono w toku śledztwa, członkowie zarządu spółdzielni sprzedawali mieszkania z naruszeniem prawa. Lokale były zbywane bez sporządzania operatów szacunkowych określających ich wartość, w zasadniczej części po zaniżonej wartości, z naruszeniem prawa pierwokupu lokatorów, albo też  nieodpłatnie osobom nieuprawnionym osobom.

Łącznie 4 akty oskarżenia

W sprawie dotyczącej nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Sokolnia’’ Prokurator Okręgowy w Katowicach skierował do sądów także trzy inne akty oskarżenia, obejmujące łącznie 7 osób.  We wszystkich tych sprawach toczą się obecnie postępowania przed właściwymi sądami. Osoby objęte tymi aktami oskarżenia odpowiadają  głównie za przestępstwa niegospodarności popełnione na szkodę spółdzielni.

Działania pozakarne

Równocześnie Zespół Prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Katowicach kontynuuje działania pozakarne, w sprawie Spółdzielni  Mieszkaniowej ,,Sokolnia’’ w Sosnowcu. Prokuratorzy od kilku lat wspierają lokatorów pokrzywdzonych działaniami spółdzielni. Do sądów trafiają kolejne pozwy składane przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, mające naprawiać bezprawne decyzje podejmowane przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Sokolnia’’ w Sosnowcu.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-22
Data udostępnienia informacji: 2019-05-22
Liczba odsłon: 959