wtorek, 04 września 2018

Zarzut dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Zarzut dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu dziś (4 września 2018 roku) przedstawiła zarzuty Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Nowym Tomyślu.

Inspektor podejrzany jest o popełnienie przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego (art. 231 par. 1 kodeksu karnego). Przestępstwo to polegało na niedopełnieniu ciążącego na Powiatowym Inspektorze Nadzoru Budowlanego w Nowym Tomyślu obowiązku i nie wstrzymaniu budowy budynku wielorodzinnego w miejscowości Nowy Tomyśl.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że podejrzany, mimo że miał świadomość, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w grudniu 2017 roku uchylił decyzję Wojewody Wielkopolskiego o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu zezwolenia na budowę, nie wstrzymał budowy budynku wielorodzinnego prowadzonego przez dewelopera.

Wstrzymanie budowy nastąpiło dopiero po około pół roku od wyroku. Przez ten czas budowa była bezprawnie kontynuowana. W konsekwencji stan zaawansowania robót był znacznie większy, niż w momencie wydania wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu – postawiono dwie kolejne kondygnacje budynku, założono dach i okna.

W stosunku do podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.

Przestępstwo zarzucane podejrzanemu zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-04
Data udostępnienia informacji: 2018-09-04
Liczba odsłon: 779