wtorek, 26 marca 2019

Zarzuty dla członków grupy przestępczej, zajmującej się odbarwianiem oleju opałowego

Zarzuty dla członków grupy przestępczej, zajmującej się odbarwianiem oleju opałowego

Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Częstochowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali sześciu członków grupy przestępczej, w tym dwóch jej organizatorów.

Osobom tym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych, związanych z odbarwianiem oleju opałowego.

W tym samym czasie, podczas skoordynowanych działań, niemieckie służby celne zatrzymały cztery osoby, członków tej samej międzynarodowej grupy przestępczej, którzy działali na terenie Niemiec.

Tymczasowe aresztowania

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Częstochowie uwzględniając wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy.

Zarzucane podejrzanym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Sprowadzali olej opałowy z Niemiec do Polski

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi od 2016 roku śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się sprowadzaniem z Niemiec do Polski oleju opałowego, który następnie był nielegalnie przetwarzany na olej napędowy i sprzedawany na terenie Polski.

Pod koniec 2016 roku przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw pierwszym członkom grupy przestępczej i zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy.

Odbarwili co najmniej 41 milionów litrów oleju opałowego

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała od 2013 roku i odbarwiła co najmniej 41 milionów litrów oleju opałowego. Oszacowane dotychczas straty Skarbu Państwa, wynikające z nieuiszczenia podatku akcyzowego i podatku VAT, wynoszą co najmniej 108 milionów złotych. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 milionów euro.

Zabezpieczono mienie o wartości miliona złotych

W toku czynności zabezpieczono mienie o wartości około 1 miliona złotych, w tym samochody osobowe, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, skuter śnieżny i wodny, konie, biżuterię oraz dzieła sztuki (obrazy, meble, rzeźby) o znacznej wartości artystycznej i historycznej.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-26
Data udostępnienia informacji: 2019-03-26
Liczba odsłon: 776