poniedziałek, 05 września 2016

Zarzuty dla członków zorganizowanej grupy zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Zarzuty dla członków zorganizowanej grupy zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Dziewięciu podejrzanych, w tym dwóch Polaków i siedmiu obywateli Ukrainy, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego). Grozi im za to do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w Prokuraturze Rejonowej w Lubinie

Inne osoby zamieszane w przestępczy proceder usłyszały zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Przeciwko nim postępowanie prowadzone jest w Prokuraturze Rejonowej w Trzebnicy zarzuty przechowywania wyrobów akcyzowych, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty w tych sprawach to efekt czynności zrealizowanych przez policjantów wrocławskiego CBŚP współpracujących z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i celnikami z Wrocławia. Namierzyli oni nielegalną produkcję papierosów w halach magazynowych w miejscowości Tarnówek (pow. polkowicki). Jednocześnie funkcjonariusze dotarli do magazynów w Lubinie i Prochowicach, gdzie przechowywane były gotowe wyroby. Z tych miejsc papierosy trafiały do podwrocławskiej miejscowości Psary, gdzie były przepakowywane i transportowane na rynki europejskie. Tytoń służący do produkcji papierosów dostarczany był z Jawora i Legnicy.

W toku czynności procesowych funkcjonariusze zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną i linię do pakowania gotowych wyrobów, jak również elementy do konfekcjonowania. Wartość tych maszyn oszacowano na kwotę prawie 1,5 miliona złotych.

W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 18 milionów papierosów i ponad 25 ton tytoniu.

Zatrzymanych zostało 15 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy.

Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności nielegalnej fabryki szacuje się na ponad 16 milionów złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2016-09-05
Data udostępnienia informacji: 2016-09-05
Liczba odsłon: 854