piątek, 08 marca 2019

Zarzuty dla lekarza – kierownika zespołu ratownictwa medycznego

Zarzuty dla lekarza – kierownika zespołu ratownictwa medycznego

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące narażenia małoletniego Pawła R. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez osoby, na których ciążył obowiązek opieki na osobą narażoną na niebezpieczeństwo.

Prokurator 6 marca 2019 roku przedstawił kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego zarzut popełnienia czynu zabronionego z art. 160 par  2 kodeksu karnego.

Na wyciecze wezwano pogotowie

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że 12 czerwca 2018 roku małoletni Paweł R. wraz z klasą wziął udział pod opieką nauczycieli w wycieczce do kina. Już w trakcie seansu, jak również po wyjściu z kina chłopiec zaczął się źle czuć, a w drodze powrotnej wymiotował. Po wyjściu z autobusu w związku z nasilającym się u Pawła R. bólem głowy, wymiotami oraz omdleniami, towarzyszący mu kolega zadzwonił po pogotowie ratunkowe. Po przyjeździe zespołu karetki pogotowia obecna na miejscu matka pokrzywdzonego, poinformowała lekarza o przeprowadzonej we wczesnym dzieciństwie u syna operacji założenia zastawki odprowadzającej płyn mózgowo–rdzeniowy. Pomimo tego, kierownik zespołu ratownictwa medycznego nie podjął decyzji o przewiezieniu chłopca do szpitala.

Przeprowadzono operację

Po powrocie do domu, matka ponownie wezwała pogotowie ratunkowe. Po przyjeździe tego samego zespołu medycznego i ponownym zbadaniu pokrzywdzonego lekarz zdecydował o przewiezieniu chorego do szpitala. Nie zastosowano jednak trybu przewiezienia w kodzie pilności 1.

W szpitalu stwierdzono dysfunkcję zastawki i pilnie przekazano pokrzywdzonego transportem lotniczym do dalszego leczenia na Oddział Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie przeprowadzono natychmiastową operację. Chłopiec nadal jest pod opieką lekarzy.

Narażenie na niebezpieczeństwo

W toku postępowania Prokuratura bada wątek narażenia pokrzywdzonego na opisane wyżej niebezpieczeństwo zarówno przez nauczycieli, pod których opieką w dniu 12 czerwca 2018 roku przebywał pokrzywdzony podczas wycieczki szkolnej do kina, jak i przez personel medyczny udzielający mu pomocy medycznej w tym samym dniu.

Lekarz usłyszał zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił lekarzowi  – kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego zarzut popełnienia przestępstwa narażenia małoletniego Pawła R. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kwalifikowanego z art. 160 par. 2 kodeksu karnego.

Przestępstwo zarzucane podejrzanemu zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-08
Data udostępnienia informacji: 2019-03-07
Liczba odsłon: 713