czwartek, 27 września 2018

Zarzuty dla zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Zarzuty dla zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Prokuratura Regionalna w Lublinie wspólnie z Zarządem w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT w związku z fikcyjnym obrotem panelami fotowoltaicznymi. Na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić nawet 30 milionów złotych.

Na polecenie prokuratorów zatrzymano 10 osób

W toku śledztwa na polecenie prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymano 10 osób, które w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się  wyłudzaniem nienależnego podatku VAT.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani przy wykorzystaniu szeregu celowo utworzonych podmiotów gospodarczych, krajowych i zagranicznych, uczestnicząc w obrocie handlowym panelami fotowoltaicznymi z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku przedsiębiorstwami, za pomocą fikcyjnych faktur VAT oraz towarzyszących im przelewów bankowych, pozorowali rzekomą sprzedaż paneli pomiędzy łańcuchem firm w Polsce, a następnie firmom czeskim i słowackim. Fikcyjne transakcje były podstawą ubiegania się o podatku VAT. Grupa działała w okresie od 2010 do 2017 roku.

W trakcie prowadzonych czynności śledztwa zabezpieczono liczne przedmioty służące do popełnienia przestępstwa lub mające służyć za dowód w sprawie m.in. w postaci dokumentacji, nośniki elektroniczne oraz dwie jednostki broni palnej.

Skarb Państwa mógł stracić 30 milionów złotych

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Lublinie przedstawią podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy oraz przestępstw skarbowych polegających na wyłudzeniu nienależnego podatku VAT.

Prokuratorzy ustali, że w wyniku działalności zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu  podatku VAT na kwotę 30 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-27
Data udostępnienia informacji: 2018-09-27
Liczba odsłon: 612