poniedziałek, 01 kwietnia 2019

Zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej

Zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw związanych z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT.

5 osób zatrzymanych

W ubiegłym tygodniu, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zatrzymali w 5 osób.
Podejrzanym przedstawiono zarzuty wystawiania i używania poświadczających nieprawdę faktur VAT, prania brudnych pieniędzy oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych. W stosunku do dwóch osób przyjęto, że z wystawiania fikcyjnych faktur VAT uczynili sobie stałe źródło dochodu i zarzucono im popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej.

Środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20.000 złotych do 120.000 złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Rzekome usługi pisania scenariuszy imprez artystycznych

W toku postępowania ustalono, że w okresie od maja 2017 roku do czerwca 2018 roku Monika R. i jej partner wystawili dla firmy z Gliwic szereg faktur. Dokumenty te dotyczyły usług rzekomego pisania scenariuszy do imprez artystycznych i opiewały łącznie na kwotę około 1.1 miliona złotych.
Fikcyjne faktury VAT zostały użyte przez właścicielkę firmy z Gliwic Małgorzatę Sz. oraz jej męża Michała Sz., który kierował firmą. Dokumenty posłużyły podejrzanym do obniżenia należnych Skarbowi Państwa podatków.
Podejrzanym, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskiej grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-01
Data udostępnienia informacji: 2019-04-01
Liczba odsłon: 1 002