piątek, 24 maja 2019

Zarzuty wyrządzenia Katowickiemu Holdingowi Węglowemu S.A. szkody majątkowej w kwocie ponad 1,1 miliona złotych

Zarzuty wyrządzenia Katowickiemu Holdingowi Węglowemu S.A. szkody majątkowej w kwocie ponad 1,1 miliona złotych

Wczoraj (23 maja 2019 roku) na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach zatrzymano 2 byłych członków zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Mężczyźni usłyszeli zarzut wyrządzenia Katowickiemu Holdingowi Węglowemu S.A. szkody majątkowej, poprzez zawarcie kilkudziesięciu umów na sporządzenie opinii prawnych.

Wartość szkody wynikająca z zarzutów w stosunku do jednego z podejrzanych  określona została na kwotę nie mniejszą  niż 1.108.367 złotych, a w stosunku do kolejnego zatrzymanego na kwotę  nie mniejszą niż 330.747 złotych.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. zawierali z jedną z kancelarii  prawnych  szereg umów na sporządzenie opinii prawnych, opiewających na łączną kwotę ponad 1,1 miliona złotych. W tym samym czasie obowiązywały coroczne umowy zawierane przez Katowicki Holding Węglowy S.A. zapewniające stałą, kompleksową obsługę prawną zarówno dla biura zarządu spółki, jak i dla poszczególnych kopalń wchodzących w skład Holdingu. Umowy te zawierane były pod koniec każdego roku kalendarzowego z mocą obowiązującą od 1 stycznia kolejnego roku.

Zapisy obowiązujących umów wskazują, że Katowicki Holding Węglowy S.A. dysponował wykwalifikowaną stalą obsługą prawną, a tym samym nie istniały przesłanki do zawierania dodatkowych umów z kancelarią radcowską na sporządzanie opinii prawnych. Ich zawarcie prowadziło w konsekwencji do nieuzasadnionych merytorycznie i ekonomicznie wydatków.

Środki zapobiegawcze

Prokurator po przesłuchaniu podejrzanych  zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowym do 150.000  złotych.

Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-24
Data udostępnienia informacji: 2019-05-24
Liczba odsłon: 780