piątek, 03 lutego 2017

Zarzuty za korupcję w Elektrowni Dolna Odra

Zarzuty za korupcję w Elektrowni Dolna Odra

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie nadzoruje śledztwo dotyczące narażenia na znaczną szkodę majątkową Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin. Chodzi o przestępstwo z art. 296a par. 1 i 4 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie to prowadzone jest przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatura w Szczecinie. 

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

W toku śledztwa ustalono, że co najmniej od czerwca 2016 roku osoby pełniące funkcje kierownicze w Elektrowni Szczecin niedopełniały swoich obowiązków i przyjmowały paliwa o właściwościach nie spełniających norm technicznych i przewidzianych w umowie. W zamian za to przyjmowali oni korzyści majątkowe. Na skutek takich bezprawnych działań dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.

Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód na szkodę spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Prokurator ogłosił zarzuty

Wczoraj (02 lutego 2017 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie prokuratora, zatrzymali 12 osób, w tym pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin oraz przedsiębiorcę dostarczającą biomasę. Wśród zatrzymanych osób jest także Główny Inżynier Elektrowni Szczecin S.A. Został on zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 50 tysięcy złotych.

Na polecenie prokuratora w miejscach pracy i zamieszkania zatrzymanych zostały przeprowadzone przeszukania. W wyniku przeszukania mieszkania jednego z zatrzymanych mężczyzn zabezpieczono pieniądze w kwocie około 900 tysięcy złotych. Dotychczas zabezpieczono w gotówce około 1 milion złotych.

Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zostały ogłoszone im zarzuty zakładania, kierowania i udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), łapownictwa na stanowisku kierowniczym (art. 296a par. 1 i 4 kodeksu karnego) oraz oszustwa (art. 286 par. 1 kodeksu karnego).

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych prokurator podejmie decyzje o ewentualnym zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy i funkcjonariusze CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Administrator
Informację udostępnił: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2017-02-03
Data udostępnienia informacji: 2017-02-03
Liczba odsłon: 1 172